Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Zihinsel rüyadan uyanış...

14 Mayıs 2013, Salı - 06:36
Şimdi bilgisayarınızın başında oturuyor ve bu yazıyı okuyorsunuz. Şu an bir önceki cümle geçmişte kaldı ve bir sonra okuyacağınız cümle de gelecekte ancak siz bütün bunları şimdi düşünüyorsunuz. Şimdi bu cümleyi okuyorsunuz ve hala şimdidesiniz. Size aslında geçmiş ve gelecek sadece zihnin şimdi de yarattığı birer yansımadır desem ne düşünürdünüz?
Ne kadar uğraşırsak uğraşalım şimdiden çıkma şansımız yoktur ve aslında şu an bizim için tek gerçektir. Geçmişe dair anıları şimdi düşünür ve hatırlarız, geleceğe dair planları şimdi yaparız. Aslında hiçbir zaman geçmişte ya da gelecekte bulunmayız. Her şey şimdide var olur.
Eckhart Tolle bu konuyu şu şekilde açıklar:
“Sizin geçmiş olarak düşündüğünüz şey eski bir Şimdi’nin zihinde depolanmış anısıdır. Siz geçmişi hatırladığınızda, bir anıyı yeniden canlandırırsınız ve bunu şimdi yaparsınız. Gelecek ise hayal edilen bir şimdi’dir, o zihnin bir projeksiyonudur. Gelecek geldiğinde, Şimdi olarak gelir. Siz gelecek hakkında düşündüğünüzde bunu şimdi yaparsınız. Geçmiş ve gelecek, aşikâr bir biçimde, kendi başına bir realiteye, bir gerçekliğe sahip değildir. Tıpkı ayın kendi başına bir ışığa sahip olmayıp, sadece güneşin ışığını yansıtabilmesi gibi, geçmiş ve gelecek de sadece ebedi şimdinin ışığının, gücünün ve realitesinin solgun yansımalarıdır. Onların realitesi Şimdi’den ödünç alınmıştır.”
Ancak bu açık gerçeğe rağmen hayali geçmişin ve geleceğin bizi etkileyebilmesi çok ilginçtir. Çünkü şimdi geçmişte yaptıklarınız ve yapmadıklarınızın yansımasını yaşarsınız ve bunun sürekli olduğunu düşünerek geleceği de aynı şekilde planlamaya devam edersiniz. Böylece zihninizdeki yanılsama durmadan devam eder. Aslında birçoğumuz zihinsel bir rüyada olduğumuzu fark etmeden yaşamlarımıza devam ederiz. Bu zihinsel rüyayı gerçek halimiz zannettiğimiz için şimdide yaşamak yerine bu zihinsel oyunu oynamayı tercih ederiz. Yaşamımızı şimdi yaşamak yerine geçmişte olması ve olmaması gerekenlerin penceresinden yaşayıp tüm geleceğimizi de aslında şu anda var olmayan hayali geçmişin penceresinden bakarak planlarız.
Aslında serbest bırakmak tam burada devreye girer. Geçmişi serbest bıraktığınızda yaşama baktığınız açı tamamen değişir. Geçmişi serbest bırakmış bir kişinin artık bir geleceği yoktur.  O kişi için sadece şimdi vardır ve bunun gücüyle kendini hayatında her olasılığa açabilir. Öbür türlü geçmişe dair serbest bırakılmamış olumsuz anılar, sorunlar aynı şekilde kişinin geleceğinde birer olasılık olarak var olmaya devam eder. Bunun sebebi hayali geleceğin tamamen geçmişe bakılarak planlanmasıdır. Geçmişte olumsuz bir şey yaşadığınızda sürekli olarak “Umarım bunu bir daha yaşamam” dersiniz. Ve işte o anda farkında olmadan geçmişinizi geleceğe yansıtmış olursunuz.  Aynı şekilde gelecekle ilgili iyi ve kötü beklentilerinizi de serbest bırakabilirsiniz. İşte o zaman ne geçmiş ne de gelecek şimdiyi etkileyebilir. Böylece sadece ve sadece bulunduğunuz anı yaşayıp huzur bulabilirsiniz. Bu başta insanın hiç alışmadığı bir deneyim gibi gelebilir ancak sonsuz özgürlük bu şekilde başlar.
Albert Einstein, “Zaman hiç de göründüğü gibi değildir. Sadece bir yöne doğru hareket etmez ve gelecek, geçmişle aynı zamanda mevcuttur” sözlerini söylerken insanlığın geçmiş ve gelecekle ilgili düştüğü yanılgıyı fark etmişti.
Einstein’ın söylediklerinin aksine zaman bize dümdüz bir çizgiymiş gibi gelir. Geçmiş solda, şimdi çizginin tam ortasında ve gelecek de çizgini sağ tarafından zannederiz. Ancak sadece şimdi vardır, geçmiş ya da gelecek zihnin yarattığı yansımalardır. O yüzden değişim sadece şimdi olabilir asla geçmiş ya da gelecekte değil. Ne zaman kendinize yarın kendimle ilgili bir şey yapmak istiyorum ya da keşke 2 yıl önce başka bir kara verseydim dediğiniz an zihinsel rüyadasınız demektir. Ve bu zihinsel rüyada kaldığınız sürece değişim sürekli olarak ertelenecektir. Bu rüyadan uyanmak için fark etmeniz gereken tek şey başlangıç noktanızın şimdi olmasıdır.  Şimdi serbest bırakabilirsiniz, şimdi bir karar alabilirsiniz, şimdi bir şeyden vazgeçebilirsiniz, şimdi bir şeyleri değiştirebilirsiniz, sadece şimdi kendiniz olabilirsiniz. O yüzden şimdi başlayın!
“Eğer depresyondaysanız, geçmişte yaşıyorsunuzdur. Eğer kaygılıysanız, gelecekte yaşıyorsunuzdur. Eğer huzurluysanız, şimdi de yaşıyorsunuzdur.”      Lao Tzu