Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
AstroTalin
Talin AğdereTalin Ağdere

Zamanı geriye sarmak...

08 Haziran 2014, Pazar - 22:47
MERKÜR RETRO YENGEÇ VE İKİZLER BURCUNDA!
(7 Haziran – 2 Temmuz  2014)

Merkür retro,  7 Haziran 2014 de saat 14.57 de geri hareketine başlıyor ve 1 Temmuz 2014 saat 15.50 de retrodan çıkıp doğru hareketine geçiyor. Merkür retro önce 7 Haziran’da Yengeç’te  başlayacak,  17 sinde retroya İkizler burcunda devam edecek ve 1 Temmuz saat 15.50 de bitecek. Retro da bu burçların olumsuz yönlerini ön plana çıkaracak ve bizim de hayatımızda var olacaklardır. Ayın 17 sine ne kadar genel olarak diğer burçların etkileneceği gibi, en çok Yükseleni ve burcu Yengeç, Oğlak, Terazi ve Koç’lar. 17sinden itibaren ise, İkizler, Başak, Balık, Yaylar etkileneceklerdir.  

Merkür, Yengeç burcunda, yaratıcı düşünür. Yetenekli, hafızası güçlüdür. Duygu yüklü, düşüncelidir. Başkalarının düşüncelerini algılayabilir. Ailesine, geçmişine, tarihine, köklerine düşkündür. Gelenekçi yapısı, düşkünlüğündendir. Elleri bereketli, evine yuvasına bağlıdır. Çok yeteneklidir. Sanatçı ruhludur. Müzik, şiir, fotoğraf, şarkı sözü gibi alanlarda daha da başarılı olabilir. Sezgiseldir, rüyaları vardır. Rüyalarında çocukluğunu, geçmişini yaşayabilir.  Retro halindeyken ise, mantıklı karar vermek zorlaşabilir. Önyargılar, peşin hükümler verebilir. Ruhsal konulara aşırı eğilim verebilir. Depresif düşünceler, kötümser duygular, kaprisler içinde kaybolabilir. Çok fazla duygu sömürüsü, duygusal şantaj, kişiye bağımlılık yapabilir, sizi sömürebilir. Kolay etki altında kalabilir. Ürkeklik verebilir, takıntıları artabilir. Aşırı tutumlu, cimri olabilir. Muhafazakâr yönü ağır basabilir. Yeni şeyler öğrenmeye pek meraklı olmaz. Olaylara, dar açıdan bakabilir. Ailevi konularda tatsızlıklar meydana gelebilir ya da olayların üstünü kapatabilir, aşırı sırcı olabilir.

İkizler de ise, Merkür güçlüdür, İkizlerin yönetici gezegenidir. Zihinsel açıdan çok hızlıdır meraklıdır. Sürekli yeni şeyler öğrenmek isteyecek, bıkmak nedir bilmeyecektir. En karmaşık işlerin içinden bile çıkacaktır. Akılcı çözümler ortaya koyar, esnektir bu yüzden kazanan taraf olabilir. Yazı yazma, iletişim, eğitim alanında başarılıdır. Bilimsel konularda, basın, medya, habercilik alanında başarılıdır. Gezmeyi, seyahat etmeyi çok sever.  Retro halindeyken ise, olumsuz yönleri ortaya çıkacaktır. Dedikoduya, propagandaya, kurnazlığa, meyil verir. Kararları sürekli değişebilir. Konuya konsantre olmakta zorlanabilir.  
Merkür retrodaken, Yengeç ve İkizler burcunun, sağlık bağlantıları da söz konusu olabilir. Yengeçte: Hazımsızlık, mide hassasiyeti, pankreas, bağırsak iltihapı, kilo, üreme organları, memeler. İkizlerde ise: Omuzlar, kollar, eller, parmakları hassastır. Köprücük kemiği kırıkları, omuz kol ağrıları, sinirsel rahatsızlıklar görülebilir. Konuşma bozuklukları, kekemelik, sindirim sistemi düzensizlikleri, yorgunluk, uykusuzluk, alerji görülebilir. Uykuya ve dinlenmeye zaman ayrılmalıdır.
Merkür retro dan olumlu olarak nasıl etkileniriz:
•        Geçmiş dönemden aklımıza koyduğumuz ama bir türlü gerçekleşmeyen konuları, yarım kalmış işlerimizi tekrar fırsat bulup tamamlayabiliriz.
•        Kayıp eşyalarımızı bulabiliriz. . Eski resimleri, anıları, hatıraları gündeme getirip düzenleyebilir onlar üzerinde müzakere edebilirsiniz. 
•        Geçmişten gelen denildiği için, çocukluk arkadaşlarınızı görebilirsiniz. Genellikle, sınıf arkadaşları, onlarla birliktelikler bu dönemde ortaya çıkar.
•        Özellikle Yengeç’teki Merkür retroda, yeme içme alışkanlıklarımızı düzenlemeye karar verebilir, diyet programına başlayabiliriz.
•        Para biriktirmeye, ekonomi yapmaya, ihtiyaçlarımızı karşılamaya, borçları kapatmaya yönelebiliriz.
•        Eski eşyalarımızı değerlendirebiliriz. Evle ilgili ihtiyaçları karşılayabiliriz.
•        Bir süredir ihmal ettiğimiz büyüklerimizi ziyarete gidebiliriz.
•        Özellikle Yengeç’te, bahçe düzeni, su boruları, su motoru, tarım, çiftçilikle ilgili konuları ele alırız. Boruları, depomuzu temizletiriz. Ev, eşyalarını düzenler, yaz dönemine hazırlanabiliriz.
•        Geçmişte flört ettiğiniz kişiler karşınıza çıkabilir. Onlarla görüşme eski günleri yâd etme fırsatınız olabilir. Eski bir aşk hikâyesi canlanabilir. Biten bir ilişki birden tekrar başlayarak alevlenebilir.
•        Yengeç burcundaki retro esnasında ayın 17ine kadar rüyalar önemli olabilir. Aşırı alıngan, sezgisel, gözü yaşlı olabilirsiniz. Şiir yazmaya müzik dinlemeye, kitap yazmaya başlayabilirsiniz.
•        Bazı hastalıkların sebebi bulunabilir, tedavi yönlerine gidilebilir.
•        Bir türlü vakit bulamadığımız özel işlerimizi yapabilme fırsatımız artabilir. Geçmiş olayları açığa çıkarabilir. Farkında lığımızı arttırır. İçselleşerek, olaylara daha farklı bir bakış açısı gerçekleştirebiliriz. Derinleşebiliriz.
•        Meditasyon içinde uygun zamanlardır. Gücümüzü toparlar kendimizi yeniden şarj edebiliriz. Geçmişe daha net bakarak olayları değerlendiririz. Daha önce üstünden geçtiğimiz yönleri fark ederek düzenleme fırsatlarını yakalayabiliriz.  
•        Özellikle 17 ine kadar ev alım satım toprağa ait konular gündeme gelebilir. Birden uzun süredir bulamadığınız evi bulup satın alıverirsiniz ya da evinizi satabilirsiniz. Ancak kararı ve imzaları, resmi evrakları retrodan sonraya bırakmakta fayda var.
Merkür retrodan olumsuz olarak nasıl etkileniriz:
•        Daha önceden sinyal vermiş bozulmaya yüz tutmuş eşyalarımız bu dönemde artık çöküntüye uğrarlar.  Arabanızı, eşyalarınızı tamir ettirin, bilgisayarlarınızı yedekleyin.
•        Mailleri kontrol edin gidip gitmediğinden emin olun. Karşınızdaki kişiler, müşteriler fikir değiştirebilir, zor beğenebilir, kafaları karışır, yanlış anlaşmalar olabilir. Bu dönemde kararlarından emin olmak için olayların üstünde fazlaca durmalısınız. Önemli görüşmeleri, anlaşmaları, kontratları, imzaları para alışverişlerini bu döneme mümkünse getirmeyin, yazılanları en az iki kez okuyun.  Siparişlerinizi, detaylandırarak tam olarak almaya çalışın, gerekirse notlarınızı yedekleyin, karşınızdakine sorun, emin olun.
•        İkili ilişkiler, ortaklıklar, aşk hayatınızda karışıklık olabilir, mantıktan uzak düşünceler daha sonra da inatçılık, ben bilirimci tavırlar ön plana çıkabilir. Çeşitli çözümler bulmak bu dönemde zor, en iyisi fazla takılmadan retronun geçmesini bekleyin, olayların büyümesine sebebiyet vermeyin.
•        Sağlıkla ilgili beklenmedik sorunlarda olabilir, yanlış tanılar konulabilir. O döneme gelen, tahlillerde sorunlar olursa daha sonra yenilemekte fayda var. Randevularınızı da gerekmedikçe o tarihlerde almamaya çalışın.
•        Uçak, tatil rezervasyonu, kargo, ulaşım hizmetleri mutlaka konfirme etmelisiniz. Kalacağınız yeri, odanızı olası yanlış anlaşmalardan dolayı kontrolünü yapıp emin olun. Bilmediğiniz yerlerde konaklamamaya çalışın. Oldu dediğiniz tüm konuların bu dönemde olmadığını görüp hayal kırıklığı yaşamamak için plancı ve önlemci olmalısınız.
•        Blok yazılarınızı, internet çalışmalarınızı, daha önceden hazırlayın,  iyice kontrol edin, o dönemler zorlanabilirsiniz. Kitap çıkarmak, tezinizi hazırlamak gibi yazı çalışmalarını bu dönemde erteleyin.
•        Yolculuklarda, araba kullanırken, uyanık olun, kazalara açık bir dönemde kendinizden çok karşınızdakine dikkat etmelisiniz.
•        Dedikoducular, provokatörler, birçok haber bir anda etrafınızı sarabilir, iyice emin olmadan her şeye inanmayın. Kurnaz kişiler, hırsızlar sizi madden ve manevi olarak sömürebilirler.
•        Sürekli yorgunluk, sinir hassasiyeti ve solunum rahatsızlığına sebep olabilir. Uyku düzeni şarttır.
•        Su ve hava grubundaki retrolarda doğal afetlere de sebep olabilir.  Sel, fırtına, aşırı sıcak ve soğuk hava dalgaları da retrolarda yaşanabilir.
Not: Merkür retro ne olduğunu merak edenler okuyabilir.  Merkür  Güneş'e en yakın gezegenidir. Adını Roma mitolojisinde ticaret ve yolculuk tanrısı ve tanrıların habercisi olarak bilinen (Hermes) Merkür'den alır. Merkür Güneş’e en yakın gezegendir. Senede yaklaşık üç ya da dört defa Merkür Dünya’yı geçer işte o zaman Merkür’ün gerileme dönemini yaşarız. Merkür çok hızlı bir gezegendir bu yüzden Merkür’ün gerilediği (retro) zaman oluşturduğu enerji yeryüzüne de yansır. Astrolojide “yukarıda ne varsa, aşağıda da o vardır” mantığına göre ele alırsak,  gelişen olayların, insanoğlunu, fiziksel ve psikolojik olarak etkilediği de düşünülür. Gezegenler geri hareketine başladığında (Astronomik bir ilizyondur aslında yavaşlarlar, geri gitmezler, yermerkezli gözlemlendiğinde gezegen dünyanın hızına oranla ağırlaştığından, geri gidiyormuş gibi görünür) daha önceki konuma tekrar geldiğinden bizim önceden fark edemediğimiz, göremediğimiz olaylara karşı farkında lığımızı arttırırlar. Geçmiş olayları açığa çıkarırlar. Olayları tekrar görmemizi gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlarlar. Bir nevi geçmişte boş ver dediğimiz, bilerek bilmeden kaçırdığımız, unuttuğumuz  yada fırsatını bulamadığımız konulara geri dönüş yaşarız. Bir fırsatımız daha olur. Merkür retro yılda 3 defa geriler ve (retro) 24 gün sürer.