Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Zaman Makinesi

07 Mayıs 2011, Cumartesi - 00:31
Herhalde günümüzün en çok merak uyandıran konularından birisi zamanda yolculuktur. Bilim adamları tarihten beri zaman makinesinin icat edilmesinin mümkün olup olmadığı konusunda birçok fikir üretmişlerdir. Şimdilik böyle bir araç icat edilmedi ama bütün insanlar zamanda yolculukla ilgili hayaller kurmaya devam ediyor. Özellikle geçmişte yaşanmış problemleri, yapılmış yanlış seçimleri ya da bazı olayları değiştirmek istiyoruz. Ve de geçmişi değiştirmemizin mümkün olmadığını bile bile bunu düşünmeye devam ediyoruz. “Geçmişi serbest bırakmak” başlıklı yazımda gerçeğin şu an olduğunu ve geçmişi serbest bıraktığımızda bütün enerjimizin şimdiye akacağından söz etmiştim. Bu yazımda da size aslında belki ilk kez duyacağınız bir şeyden bahsetmek istiyorum. Yani size güzel haberlerim var!
Şu anda geçmişi değiştirip kendimize alternatif bir gelecek yaratmak için bir zaman makinemiz olmayabilir ama elimizde başka bir güç var. Geçmişi değiştiremeyebiliriz ama geçmişin bize olan etkisini değiştirebiliriz. İşte bu da aslında zamanda yolculuk yapıp kendimize alternatif bir gelecek yaratma konusunda önemli bir güç. Şimdi bunu biraz açıklamak istiyorum.
Şu anda bu yazıyı okurken bir “ben” duygusuna sahipsiniz ve bu yazıyı “ben” dediğiniz kişi okuyor. Ve kendiniz olduğuna inandığınız o kişi geçmişteki deneyimlerin toplamının oluşturduğu bir olgu. Ve gelecek olgusunu da tamamen bu geçmişten hatırladığımız “ben” olgusuna bakarak planlıyoruz. Yani diyelim, işinizden başarılı ama ilişkilerde başarısız birsiniz. Ya da çok yaratıcı birisiniz ama bunu ifade edecek cesareti kendinizde bulamıyorsunuz. Veya çok değerli şeyler yapıyorsunuz ama kimse size aynı değeri vermiyor. Ve geçmişte yaşadığınız bu döngü hala devam ettiği için geleceğinizin de büyük bir ihtimalle böyle olacağını düşünüyorsunuz. Belki bu örneklerden biri size benziyor ya da sizin de bambaşka bir hikâyeniz var. Ama sonuçta ortak olan geçmiş deneyimlerin toplamının şu anda sizi oluşturduğuna ve geleceğe de yansıyacağına inanmamızda.
Geçmişte yaşadığımız olumsuz deneyimler bastırılmış enerjiler oldukları için bizi düşünce ve davranış boyutunda etkilemeye devam ederler. Ve bu döngüler genelde korkular, kaygılar, başarısızlıklar, güvensizlikler, rahatsızlıklar olarak sürekli karşımıza çıkıp hayatımızı bloke etmeye devam ederler. İşte size şimdi çözümü anlatmak istiyorum. Geçmişte yaşadığınız herhangi bir olumsuz durumun sizde oluşturduğu duyguları ve düşünceleri serbest bıraktığınızda orada donup kalmış enerji çözülür ve sizi şu anda yaşadığınız kısır döngüden çıkararak size alternatif bir gelecek yaratır. Yani bir bakıma zaman makinesine binip olayın size olan etkisini serbest bırakarak zaman döngüsünü kırmış olursunuz.

Örnek olarak geçmişte okulda başarısız olduğuna inanmış bir kişi kendini başarısız görür ve bu kısır döngü iş hayatında hatta sosyal hayatta devam ederek onun kaderi haline gelebilir. Ve genelde bu döngüler bastırıldığı için biz hiç farkında olmadan düşünce ve davranışlarımız etkiler. O kişiye çok iyi bir iş teklifi gelir ama bir şekilde kendini başarısız gördüğü için kendini olumsuz hislerin içinde bularak o seçimi yapmaktan korkar. Ama o durumu serbest bıraktığında tüm enerji çözülerek başarılı bir alternatif gelecek ortaya çıkar. Sonuç olarak güç serbest bırakmakta ve serbest bıraktıkça açılan tüm alternatif geleceklerde.