Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Yönetim farkıyla....

09 Nisan 2012, Pazartesi - 12:39
Çok büyük bütçelerle dev bir takım kuruyorsun, Almeida, Simao, Quaresma, Fernandes, Hilbert, Ernst, Sivok kadronda, Guti’yi, Bobo’yu gönderiyorsun ve sezon sonunu zor getiriyorsun. Sadece yerli oyuncularınla çıksan da sonuç bundan kötü olmazdı. Avrupa’nın her takımında oynayan yıldızları yönetecek hocan yok, yönetici bulabilene aşkolsun, ligi de 4’üncü bitiriyorsan daha ne olsun!

Şampiyonluğa oynayan diğer takımlar da yine aynı sorunlarla, istikrarsız sonuçlarla normal ligi keyifsiz bitirdiler. Fenerbahçe’ye söyleyecek fazla bir şey yok, zira başkansız bir sezon geçirdi. Buna karşılık diğer yöneticilerin çabaları ve camianın kenetlenmesiyle yarıştan kopmadı ve sıkıntılarına rağmen final için umudunu koruyor…

Galatasaray yönetimi ise sıkıntılarına rağmen, camia içinde kenetlenerek daha uygun bütçelerle mevcut kadroya 3-4 takviye yaparak ve de en önemlisi Fatih Terim’in arkasında durarak takımın normal ligi hak ettiği yerde bitirmesini sağladı. Hiç mi çatlak ses, hiç mi sorunları yoktu yönetimin ya da Terim’in? İyi bir yönetim tarzıyla maddi, manevi sorunları büyütmeden çözerek, Terim’e tam destek verdiler.

Fatih Terim, gerek yönetim tarzı ile gerekse disiplini, oyuncularına yaklaşımı, onlara güven aşılamasıyla başarıları hak eden bir hoca. Ekip ruhuna aykırı hareket ederek, kavga eden iki yıldız oyuncusunu, hem de final maçları öncesi kadro dışı bırakan da o, kalecisi Muslera’ya ‘hadi penaltıyı atmaya’ diye onu ödüllendirmeye gönderen de o…

İyi bir Beşiktaşlı olan bendeniz yukarıdaki tablodan sonra, Galatasaray’ın bu yarışı kazanacağını tahmin ediyorum. Seyri güzel, bol gollü ve de en önemlisi fair-play olgunluğunda bir final serisi diliyorum. Dostlukla ve sevgiyle.