Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yaşama Sanatı
Kerim GüzelişKerim Güzeliş

Yıkıcı ve yakıcı hırslardan arınmak…

24 Şubat 2011, Perşembe - 10:35

Günümüz dünyasında insanlar henüz küçücük bir çocukken her yerden aynı şeyi öğreniyorlar, aynı telkinleri duyuyorlar, aynı hedefe yönlendiriliyorlar; kazanmak, yükselmek, daha fazlasına sahip olmak, diğerinden daha iyi olmak... Kısacası rekabetin ve hırsın bitmeyen açlığı...
 
Yaşamanın, ayakta kalmanın ancak böyle mümkün olacağı, üstüne üstlük bunların da zaten insanın doğasında olduğu söylenir oldu her fırsatta... Daha fazlasına sahip olma isteği öylesine sarıp sarmaladı ki hepimizi, artık eşitliğin, bir olmanın, evrensel olmanın hayalden öteye gidemeyeceğini düşünmüyor muyuz çoğumuz...
 
Çok para kazanmak, çok almak, sahip olduklarınla bir türlü yetinememek… Ve daha fazlası için her yolu mubah saymak…
 
Bu kadar açgözlü mü insanoğlu? Çıkarcı, bencil ve hırs küpü? Peki, paylaşımcılık, duyarlılık, sencilik, adalet duygusu yok mu içimizde? Elbette var, tabii biraz silkinebilirsek eğer...  Her insanın doğasında tüm olumlu duygular var. Büyümek, etkileşmek ve gelişmek hamurumuzun şekillenmesinde önemli rol oynuyor.
 
Hiçbirimiz dünyaya bencillik, kötülük, kıskançlık gibi özelliklerle gelmiyoruz.  Özümüzde iyilik, doğruluk, dürüstlük, paylaşmak, incelik ve yaratıcılık mevcut... Aslına bakarsanız her gün bir yerlerde örnekleri yaşanıyor; biz farkında olsak da olmasak da... Birileri sahip olduklarını paylaşıyor, birilerinin hayatını olumlu yönde değiştiriyor, birilerinin iyiliği için yaptığının daha iyisini yapmaya çalışıyor sessiz sedasız… Diğer bir yanda ise kazanmak için pek çok şeyi feda edebilecek, değerlerini gözünü kırpmadan harcayabilecek insanlar başımızı çevirdiğimizi her yerde karşımıza çıkıyor.
 
Kabul edelim; temel ihtiyaçlarımızı gidermek için çalışmak, kazanmak zorundayız. Ancak unutmayalım; sadece daha fazlasına sahip olmak ve hırslarımızı tatmin etmek için kazanmayı hedeflersek belki maddi kazançlarımız olur ama elimizde avucumuzda olan tüm değerlerimiz birer birer kayıp gider elimizden… Oysa yıkıcı hırslarımızdan arınarak manevi birikimimizi artırmayı hedeflersek önce kendimizi mutlu etmenin ve ardından tüm insanlara fayda sağlamanın anahtarını yakalamış oluruz. Maddi kazançları hayatımızın odak noktası yapmadan daha iyiyi, daha güzeli ortaya koyduğumuzda aldığımız haz ve etrafımıza kazandırdıklarımız, inanın maddi değerlerle ölçülemez.
 
Hırslarımızın törpülendiği, iyiliklerin arttığı güzel günler sizinle olsun…