Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Yeterlisiniz

15 Mayıs 2011, Pazar - 22:20
Yaşamda hepimizi en çok etkileyen durumlardan birisi yetersizlik duygusudur. Hayatlarımıza baktığımızda kendimize ya “Yeterli değilim” ya da “Yeterli şeye sahip değilim” deriz. Ancak gerçek olan şu anda olduğunuz halinizle yeterli olduğunuzdur. Hangi deneyimi yaşıyorsanız yaşayın, kim olursanız olun, bankada ne kadar paranız olursa olsun, ne kadar arkadaşınızın olursa olsun, şu anda tam, bütün ve mükemmelsiniz.
Buna inanmak zor geliyor değil mi? Çünkü mükemmel olmayan birçok deneyim yaşıyoruz. Kişiliğimiz, bedenlerimiz, sahip olduklarımız bütün bunlar sürekli değişen ve genelde eksiklikler barındıran deneyimler. Sürekli olarak kendimizi bu deneyimlerle özdeşleştirdiğimiz için kendimizi yetersiz görüyoruz. Yeterince güzel değilim, yeterince güçlü değilim, yeterince param yok, yeterince ruhsal değilim gibi yüzlerce inanç, tam olan gerçek varlığımızı görmezden gelmemize yol açıyor. Dünyada hiç kimsenin bedeni ve karakteri mükemmel değil, zaten bu da mümkün olmayan bir şey. Çünkü, yaşadığımız üçüncü boyut iki kutbu barındıran bir deneyim. Bu boyut, iyi-kötü, güzel-çirkin, güçlü-zayıf, zengin-fakir gibi iki taraflı durumların bir arada yaşandığı bir yer. Ve sahip olduğumuz karakterler de bu boyut içerisinde sürekli değişerek farklı deneyimler yaşıyor. Hepimiz bazen iyi hissederken bazen de kendimizi kötü hissediyoruz. Ya da bazen hata yaparken bazen de doğru şekilde davranıyoruz. Ya da bazen çok coşku duyarken bazen de dibe vuruyoruz. Ve bütün bunlar kendimizde yetersizlik duygusunu tetikliyor.
Çoğumuz yetersizlik duygusunu örtmek için oradan oraya koşuşturuyor. Bunun için hayatımıza anlam katmak, bir amaç bulmak, daha çok şeye sahip olmak, her şeyde en iyisi olmak istiyoruz. Her şeyi tüketmek isterken sonunda kendimizi tükettiğimizi fark etmiyoruz. Ama yetersizliğin sadece bir duygu olduğunu, gerçek benliğiniz olmadığını fark ettiğinizde kendinizi çok daha özgür, çok daha rahat hissetmeye ve yaşadığınız deneyim her neyse onunla daha barışık olmaya başlıyorsunuz.
“Yetersizim” ya da “Yeterli şeye sahip değilim” duygularını serbest bıraktıkça gerçek varlığınızın zenginliğini ve sonsuzluğunu fark etmeye başlarsınız. O yüzden şu anda bu yazıyı okuyan o değerli kişiye sesleniyorum. Şu anda ne durumda olduğunu, neler yaşadığını bilmiyorum. Belki hayatında bazı problemler var, belki de kendini kapana kısılmış gibi hissediyorsun, belki de bir arayış içerisindesin. Bütün bunların şu anda hiçbir önemi yok. Çünkü seninle ilgili tek bir şey biliyorum. O da varlığının olduğu haliyle tam, bütün ve yeterli olduğu gerçeği.