Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yaşama Sanatı
Kerim GüzelişKerim Güzeliş

Yeni yıla dair...

26 Aralık 2011, Pazartesi - 09:30
Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Farkında olarak veya olmayarak hayatımıza neyi çağırdıysak onu deneyimledik; Üzüldük, sevindik, kazandık, kaybettik, öğrendik, öğrettik, güldük, ağladık, bekledik, kavuştuk, başlattık, bitirdik… Kısacası YAŞADIK…
Yeni yıla girerken ve alışılageldiği gibi beklentilerimizi sıralarken, yaşantımızı aslında düşüncelerimiz, hissettiklerimiz, evrene yolladığımız mesajlarımızla şekillendirdiğimizi bir kez daha hatırlayalım.
Olmasını istediğimiz her şey kendimizi kontrol edebilme, kendimizi motive etme ve yönlendirme ile ilgilidir. Bu nedenle her şeyden önce kendimize dürüst olalım.
Daha fazla sevgi mi istiyoruz? Peki biz yeterince sevgi verebiliyor muyuz?
Daha fazla kazanmak mı? Peki üzerimize düşen her şeyi eksiksiz yapıyor, yeterince çalışıyor muyuz? 
Daha kararlı olmak mı? Peki, kendimize yeterince inanıyor muyuz? Doğru hareket ediyor muyuz?
Daha huzurlu olmak mı? Peki huzuru kendimize tarif ettik mi hiç? Huzuru nerede yakaladığımızın yeterince farkında mıyız?
Haksızlığa uğramamak mı? Peki, kontrolü nerede kaybediyoruz acaba?
Yeni bir araba mı, hep çıkmak istediğimiz bir seyahat mi? Peki, yeterince tasarruf ediyor muyuz? Yeterince zaman ayırıyor muyuz?
Bu kadar kolay mı, diyeceksiniz, elbette kolay değil ancak bir yerden başlamalı. Bir çeşit sorgulama egzersizi yapın kendinize. Yukarıdaki soruları çoğaltabilirsiniz. Bilin ki, her soruda bir yanıt, kıyıda köşede kalmış bir çözüm bulacaksınız.  İyiliğin, doğruluğun, çalışmanın, bilginin, paylaşmanın ve sevginin bu cevaplarda size göz kırptığını da göreceksiniz. 
Klişe gibi gelebilir ama gerçek şu; yaşamımız kendi avuçlarımızdadır. Düşünün, aslında her gün, her saat, her konuda, farkında olarak ya da olmayarak karar veririz, uygularız veya vazgeçeriz. Bunların toplamıdır hayatımızı şekillendiren…
Yeni yıl coşkusunu yaşamak keyiflidir, umut etmek tatlı bir heyecandır… Her ne umut ediyorsak kendimize doğru soruları sormayı, isteklerimizi net bir şekilde sorgulamayı, kendimize verdiğimiz cevaplara dikkat etmeyi unutmayalım. Çelişkilerden arınıp, kalbimizden geçenleri iyi tahlil edersek içimizden gelen ses bize doğruyu verecektir. Keşfettiklerimizle tazelenerek yepyeni bir pencereden bakabiliriz.
Yaşamımızı ailemizle, dostlarımızla, alışveriş içinde bulunduğumuz herkesle ve her şeyle bir bahçe olarak düşünelim. O bahçenin düzenlemesi tamamen bize ait. Gelin bu yıl, mucizemizi kendimiz yaratalım.
İyiliğin, doğruluğun, çalışmanın, bilginin, paylaşmanın ve sevginin süslediği yeni bir yıl dilerim. Tüm Pari ailesine, dostlarına teşekkür ve sevgilerimle…