Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

Yazılan silinmiyor...

03 Haziran 2012, Pazar - 02:53
Kızım hayatıma yeni bir pencere açtı : Ebru Sanatı. Ebru çalışmalarını gerçekten sevdim. İnsanlarla uğraşmadan, sorumsuzluklarına şaşırmadan, güzeli katletmelerine şahit olmadan, oturup renklerle, şekillerle huzur buluyorum.

Başka bir aşkım daha var : Tiyatro. O, benim kardeşim. Biz birlikte büyüdük. Bir kıyaslama yapacak olursak, tiyatro benim dünyama daha fazla girdi de ben onun işini pek kurcalamadım.
Zaman zaman beni teselli etti, oyaladı, güç verdi, neşe verdi, hayat verdi. İnsanları tanımama yardım etti.

Düşündüm. Ben onlarla anlaşabilmek için yaratıcılığımı kullandım, içimdeki duyguları, yeteneklerimi dışa vurdum, emek verdim, an geldi yoruldum, an geldi fikirlerle boğuştum, hem mutlu oldum, hem mutlu ettim, yüreğimden gelen sesi dinledim, onu kullandım da, tek kullanamadığım şey silgi oldu. Evet, s i l g i…çünkü bu işlerin silgisi yok. Ebru hata kabul etmez, sahne de tekrarı bilmez. Heyecan, bu sanat dallarının dayanılmaz rengidir.

Silmek…Yok etmek, yok saymak, yok bilmek, hatırlamamak, tanımamak, düşünmemek, unutmak, ne iyilik dilemek ne de bela okumak, kalbine değil de zamana gömmek, gömüp de üstüne bir çiçek koymamak, susmak, kırgınlıkları, üzüntüleri sabun köpüğüne dönüştürüp üflemek, hızlı hızlı, haydi, biraz daha hızlı, daha hızlı, köpüğü havaya karıştırıp bitirene dek üflemek ve sonra aynaya bakıp yeni bir yüzle güne merhaba demek, merhaba gözlerim artık gülebilirsin, merhaba kulaklarım artık duyabilirsin, merhaba dudaklarım artık bir şarkı mırıldan ve sen burnum, temiz havayı çek ciğerlerine ki aklının silgisiyle aydınlansın yüzüm.

Evet, günümün, gecemin, hayalimin, sevgimin, aşkımın, emeğimin ve başarımın üstüne kara bulutlar yollayan bir lekeyi silmek için**Tanrının bahşettiği bir silgim var** fakat vefasızlıkların, mutsuzlukların verdiği üzüntüyü, acıyı veya geçmişteki güzel anıları yakalayamamanın ıstırabını silmek için bulamadığım silgi aslında sinsi sinsi ömrümle besleniyor.

Ben düşüncelere gömülünce, kâğıtla kalem imdadıma yetişir. Bu ikili ile bir dünya kurarım ama kendi dünyama girmelerini engellemek için bu kez silgiyi istemeden kullanırım.