Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

Ve perde...

27 Mart 2012, Salı - 01:03
İçimde garip bir heyecan var. TİYATROLAR GÜNÜ. Bu heyecanı yüreğimde ve beynimde hissediyorum. Yüreğim, ilk sahneye çıktığım gün gibi çarpıyor.

Zaman Tünelinde, pırıl pırıl bir günle uyanıyorum. Sahne kostümlerim hazır, saçlarım özenle taranmış, kurdeleler veya buklelerle süslenmiş yüzümün tam ortasında, burnumun ucunda yine kocaman bir sivilce. Sıksam mı? Sıkmasam mı? Bu savaşa sivilcem yenik düşüyor. Sahne arkadaşlarımla kucaklaşıp maquillage masasına oturuyorum: İnce bir pudra, gözlere bir renk ve pembe dudak boyası, işte benim mutlu yüzüm. Gözlerim güzeli görüyor: Perdenin kadifesi, ışığın coşkusu ve karşımdaki boşluktan gelen hayaller, hayaller. Kendimi şiire, müziğe, dansa ve oyunculuğun kucağına bırakıyorum. Alkışlar beni sarıp sarmalıyor. Çiçeklerimi kucaklıyor, hala beni zaman zaman terk etmeyen utangaçlığımla, sıkılganlığımla tebrikleri kabul edip köşeme çekiliyorum. Dönemin sinema starı Kenan Pars kulise gelip beni aradığında gördüğü mütevazi tabloya inanamıyor. Aradan yarım asır geçiyor ve bir gün sette bana “Sen bu işi biliyorsun, anlat bana kendini” diye sorunca, o bukleli kızı hatırlıyor.

İşte yıllar yılları böyle kovaladı. Şu sahne, bu sahne, şu dernek, bu dernek derken, birkaç 27 Mart gününü sahnede kutlama zevkini, yine 27 Martı” Patil “Çocuk Tiyatro Grubumla açtığım perdeden de kutlama onurunu yaşadım. Profesyonel çalışmalarımda maalesef ilkin engellemeler sonra engelleyenler, çalışma hayatımın da yarattığı zaman kısıtlamaları oldu. Bu farklı dünyada, oyunculuk performansımı göstermek için hiçbir çabam olmadı ama övgüler kazanç hanemi zenginleştirdi.

Şu günlerde yine heyecanım dorukta çünkü deneyimli oyuncu arkadaşlarımla son sahne çalışmalarımı bitirmek üzereyim, Tiyatrolar Gününü prova yaparken kutlayacağız ve yakında “perde” diyeceğiz.

Beynim ise hissettiğim bu heyecandan pek huzurlu değil. Özlemlerim var.

Maddi ve manevi hiçbir menfaat gözetmeksizin biz oyuncuların, bir aşk bir amaç uğruna neşe içinde yan yana geldiğimiz günleri özlüyorum.

Hatıralardan silinmeyen oyunları, bunları alkışlayan seyircileri özlüyorum.

Hangi çevrede, hangi toplumda, hangi cemaatte olursa olsun, tiyatroyu, sahneyi, oyuncuyu sorgulamak, soruşturmak, tek başına yapılacak iş değildir. Bilgileri, hatıraları yoklamak, arşivleri açmak, unutmamak, kırmamak, üzmemek ilkesi ile çalışmak gerekir. Oyuncular birbirlerinin aynası olunca ancak başardıkları işle devleşirler.

Bugün Devlet Tiyatrolarında, Şehir Tiyatrolarında, Televizyon kanallarında, Tiyatro Sahnelerinde oyunculuklarını sergileyen ve sahneledikleri oyunlarla perde açan arkadaşlarımı yürekten, candan ve en théâtrale duygularımla kutluyorum.

Yurt içinde ve yurt dışında, Cemaatimdeki kültürel kimlikleri tartışılmayan değerlerimizi, duayenlerimizi, yürekleri tiyatro ile çarpan, çocuk eğitimi ve psychologie’si ile uğraşan, topluma duyarlılığı olan değerli dostlarımı, “Patil” Çocuk Tiyatrosuna emeği geçen ekibimi de benim kadar üzen kati bir karar almam, elbette beni de mutlu etmedi. Ben on yıl sonra “Patil”i kapatma kararımı ne yazık ki zorlanarak değil ama gerektiği için aldım. Tüm Patillerimi sevgi ile anıyor, onları özlüyorum.

Ne yazık ki sevgilerimi barındıran şu kocaman yüreğimde, yitirdiğim sahne arkadaşlarımın acısı, kendi acımın yanı sıra sancılanıp duruyor. Onları isimleriyle sahneden de andığım, kendilerine meleklerle dualar yolladığım tarihten bu yana ne yazık ki arka arkaya ölümler yaşandı. Ben, neden acaba bu yıl hazırlandığımız oyunun provalarında en ufak bir terslik olunca “Misak” diye haykırıyorum? İçimden, zaman zaman, kızmakta haklıymışsın Misak diyorum. Neden Kirkor Dinçkayıkçı bana bazen “Sosicik, Misak diye bağıracağını hissettim.” diyor? Biz niye çalışırken “bir tık” sağa kay, “bir tık” ileri diye mise en scene veriyoruz? Çünkü Hermon Variş’i hatırlıyoruz. Neden ben kendime bazen “ Vayyy Sosyag, Varyag…” diyorum? Neden? Çünkü Hermonu anıyorum, özlüyorum Onu.

Hayat bir Tiyatro sahnesi, sevgili okurlarım. Hepinize bu sahnede gönlünüzce oynayacağınız roller diliyorum.