Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Ve işte bu yüzden başardım...

27 Ocak 2013, Pazar - 15:21
Size sormak istediğim bir soru var: Hayatınızda başarılı olmak istiyor musunuz?
Eğer cevabınız evet ise bu yazının sonunda başarılı olma konusunda kendinizi çok daha iyi hissedeceğinizi düşünüyorum. Cevabınız hayır ise geçmişte yaşadığınız başarısızlıkların etkisi altında olup, motivasyonunuzu kaybetmiş olabilirisiniz ve bu son derece normaldir. Ama ben yine de yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.
Başarı konusu çok çeşitli bakış açıları taşıdığı için farklı şekilde değerlendirilebilmektedir. Vikidpedi ansiklopedisinde başarı şu şekilde tanımlanmıştır: “Başarı, basit hâliyle istenilen bir sonucu elde etmektir. Kimi kişilerin, genel veya belli değer yargılarına göre ‘Yanlış, kötü, zararlı’ kabul edilen amaçlara ulaşma yolunda gösterdiği bir takım gayret ve girişimlerin istenen sonla sonuçlanması da o kişilerce başarı olarak değerlendirilse de, gerçek anlamda başarıdan söz edebilmek için ‘Doğru, iyi, yararlı’ sonuçlara ulaşılmış olması gerekir.”
Özet olarak başarıyı yararlı bir hedefe ulaşmak olarak tanımlayabiliriz.
Peki, toplumda çok başarılı insanların sırrı nedir?
Genel anlamıyla bu konuyu değerlendirmeye başladığımızda zihnimizde çok benzer açıklamalarla karşılaşırız. Çok başarılı olmayı bizim sahip olmadığımızı düşündüğümüz etkenlere bağlarız.
“O kişi çok başarılı çünkü çok şanslı, çok yetenekli, çok parası var, tanıdıkları var, doğru zamanda doğru yerdeydi, ailesi çok iyi” gibi onlarca açıklama yaparak başarıyı sadece bu pencereden görürüz. Ancak çok başarılı insanların hayatlarını incelediğimizde çok ilginç benzerliklere rastlamamız mümkündür. Bunlardan bence en çarpıcı olanı bu kişilerin hayatlarında en az bir kere çok başarısız olup dibe vurmuş olmalardır. Ancak, yaşadıkları başarısızlık deneyimi onları daha da güçlendirmiştir. En büyük yanılgılardan birisi de kişileri en başarılı hallerine göre değerlendirmektir. Başarılı oldukları iş ne olursa olsun kişileri hep en yüksekte oldukları zamanlara göre değerlendiririz. Ancak bu kişilerin başarılı olmadan önceki hayatlarını incelediğimize esas resmi görme şansını yakalayabiliriz.
İşte birkaç çarpıcı örnek: 
Şimdi’nin Gücü kitabıyla dünyada milyonlarca kitap satan Eckhart Tolle ünlü olmadan önce evsiz olduğu için iki yıl sokaklarda yatmıştır.  Bugün bir imparatorluk haline gelen Disney Stüdyoları’nın ve Disneyland'ın kurcusu Walt Disney gençliğinde yaratıcılıktan uzak olduğu ve hayal gücü olmadığı için çalıştığı yayınevinden kovulmuştur. Ampulün, fonografın ve daha yüzlerce aletin mucidi Thomas Edison için öğretmeni ‘Bu çocuk herhangi bir şeyi öğrenemeyecek kadar aptaldır’ demiş, Edison okuyamamış ve sokaklarda gazete satarak büyümüştür. Tüm zamanların en başarılı basketbol oyuncularından birisi olan Michael Jordan yetenekli olmadığı için lise basketbol takımdan çıkarılmıştır. Onun başarı ile ilgili şu sözleri aslında her şeyi özetlemektedir:
“Kariyerim boyunca 9000 den fazla şut kaçırdım. Nerdeyse 300 maç kaybettim. 26 kere, maçı kazandırmak için son şut bana verildi ve kaçırdım. Hayatımda tekrar tekrar ve tekrar başarısız oldum. Ve işte bu yüzden başardım.”    -Michael  Jordan-
Başarının anahtarı kendinize başarısız olmak için izin vermektir. Kendinize hata yapmak için izin verdikçe daha çok cesaret kazanacak ve daha az hata yapacaksınızdır. Çok başarılı olmak tabi ki kolay bir şey değildir ve çok çalışma gerektirir. Bu yüzden, başarı denemek ve hata yapmaktan geçer. Her gün birçok insan başarısız olma korkusuyla hayallerinden vazgeçerek hayatlarını istemedikleri bir şekilde yaşayabiliyor. Belki sizin de hayalleriniz var, hedefleriniz var ve aklınızdaki şüpheler yüzünden harekete geçmekten korkuyorsunuz. Çıkacağınız başarı yolunda mutlaka hata yapacaksınız, başarısız da olacaksınız. Başarıyı ancak bu şekilde yakalayabilirsiniz.
  Yazımı Paulo Coelho’nun sözleriyle bitirirken, hepinizin başarılı olma yolunda hata yapma ve başarısız olma özgürlüğüne sahip olduğunuz tekrar hatırlatarak sonsuz başarılar diliyorum.
“Amacınızı bulduğunuzda, korkmamalısınız. Hata yapmak için yeterince cesarete sahip olmanız gerekir. Hayal kırıklığı, yenilgi ve umutsuzluk Tanrı’nın bize yolu göstermek içim kullandığı araçlardır.”
-Paulo Coelho-