Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yollardan
Sarper SesliSarper Sesli

Tropikal gezi

08 Temmuz 2011, Cuma - 16:30
Kısıtlı gününüz var ise ziyaret vede gezme saatlarinizi gün içinde saat 09:00 – 14:00 arasına sıkıştırın. 14:00’dan sonrasını ise mutlaka Copacabana veya Ipanema sahillerinde güneşlenmeye, kumda voleybol veya futbol oynamaya ve akşamüzerleri kumda samba veya capoeira yapmaya ayırın.

Güne ise mutlaka 07:00 otelinizden şort, tayt ve spro ayakkabı çıkıp ister yürüyerek ister koşarak 10 km kadar Copacabanave ıpanema  sahil yolunun geniş kaldırımlarına ayırın diğer Binlerce insanın ayırdığı vede yaptığı. Gibi Sabahın ilk saatlerinde o masum yüzüyle inanılmaz kozmopolit bir kitle ile spor yaparken çok keyif alacaksanız. Bu arada önemli hatırlatma insanların fiziklerin mükemmeliği sizi asla yıldırmasın bence o çok spor yapmaktan değil genetik bir durum yada en azından ben böyle umut ediyorum.

Bu kitlesel sporun ardından otel’de tropikal meyvalardan oluşan kahvaltı ve koyu brezilya kahvesinin ardından Rio De Janeiro’nun ziayert edilmezse edilmezleri,

MORRO DO CORCOVADO : Brezilya’nın Portekiz, İngiliz vede azda olsa Fransız kolonizasyonundan kurtuluşunun 100. yılı anısına1922 yılında Carlos Oswald’ın ayağa diktiği başını ve ellerini Paul Landowsky’nin yaptığı 98 feet (yak. 30 metre) yüksekliğindeki ünlü kollarını açmış İSA heykelini mutlaka ziyaret edin heykel vede manzara inanılmaz. Ulaşım çok kolay (taksi vede ardından tepeye çıkartan minik bir tren).

SUGAR LOAF tepesi : Dünyanın en büyük monoblok granit kuleleri yaklaşık olarak yükseklikleri 1295 feet (yak. 430 metre) olan bu granit kulelere Corcovado’dan sonra gidebilirsiniz bir taksi ile. Zirveye çalışan teleferikler arada bozulsada sadece japon turistleri yere çökmeye zorluyor ama bizim gibi şerbetli Türk’lere kısa süreli adrenalinde yaşatıyor. Manzara dehşet Niteroi ve atlantik okyanusunu kesen köprü vede havalanan uçaklar ile marina yaşamı gözler önünde.

Rio De Janeiro (“Ocak ayı” Nehri demek) ilk gelen portekizllikerin dev bir nehir zannettiği vede buldukları ay olan ocak ayından geliyor ismi. Sonrasında ise buranın dev bir körfez olduğu keşfediliyor. Tüm körfez ayaklarınızın altında. Körfezin solunda bir Franszız kalesi karşı kıyısında ise portekiz kalesi mevcut. Portekiz kralının akıl bir manevrası ile Yerli resi’in katolik yapılıp liderliğinin korunması garantisi ile birlikte Fransızlar çekilip gitmek zorunda kalıyor savaşlar sonunda.

NITEROI : Körfezin karşı kıyısı yani Rio de Janeiro’nun tam karşıdan görüldüğü 2. büyük şehir olan Niteroi Rio’ya 8.75 millik yani yaklaşık olarak 15 km. uzunluğundaki bir köprü ile ulaşıyorsunuz. Burada mutlaka Mimar Oscar Niemeyer tarafından yapılan dev bir kadeh şeklindeki moder sanat müzesi olan ‘Museu Arte Contemporanea’yı gezin. Vaktiniz varsada inanılmaz güzel sahillerinde bir serinleyin.


MARACANA STADI : Bu belkide futbol sevenler için inanılmaz bir fırsat olabilir 1950 yılında inşaa edilen bu dev stad 200.000 kişilik kapasitesi ve Pele başta olmak züere bir çok brezilyalı efsanevi futbolcunun imzalarının girişinde olduğu dehşet bir ARENA. Eğer Cumartesi yada Pazar günü FLAMENGO (Zico ve Romario’nun kulübü), FLUMINENSE Yada BOTAFOGO’nun bir maçı varsa kesinlikle kaçırmayın. Otellerde bile maç biletleri mevcut otel’den alın vede loca’dan seyredin LATİN RÜZGARI BREZİLYA FUTBOLUNU 200000 Brezilyalıyla birlikte. Bu arada Ufak bir tavsiye FLAMENGO ve FLUMINENSE inanılmaz bir ezeli rekabete sahipler kazayla birinin tarafında otururken öbürünü övecek bir harekette bulunmayın. Çünki Rio de Janeiro’da herkes şöyle diyor: “FUTBOL BİR OYUN DEĞİL BİR DİN’DİR”

FAVELA ROCINHA : Favella yani Çok dik alanlarda ve kayalıklarda yükselerek yaşam sürdüren bir endemik bitki türü yada FERNANDO MEIRELLES’in tüm dünyada yankılar uyandıran baş yapıtı CIDADE DE DEUS (tanrı kent-city of god)’un geçtiği yoksul getto’lar. Getto diyorum çünki genelde aynı etnik grupların yaşadığı yerler. Buralara SAKIN YALNIZ GİTMEYİN ! HİÇ BİR TAKSİ’CİYE GÖTÜRÜRÜM DERSE İNANMAYIN ve GİTMEYİN (zaten çoğu siz teklif etsenizde gitmeycektir). SADECE ve SADECE favellaların ilegal yerel yönetimlerinin izizn verdiği 2 adet şirket mevcut onlarıda Otel lobi’lerinden öğrenebilirsiniz. Üstü açık Land rover defender’lar vede eski Toyota Land Cruiser’lar ile tur yapan bu şirketlerin DOKUNULMAZLIKLAR var ve çok güvendesiniz. İNANILMAZ BİR DENEYİM hatta apayrı bir yazı olacak kadar. ROCINHA ise en büyüklerinden vede Copacabanaya yarım saat mesafede. MUTLAKA DENEYİN bu dfneyiminiz size Rio De Janeiro’nun öbür yüzünü yani Silah, uyuşturucu, fuhuş,  sokak çeteleri vede şiddeti anlatacak rehberinizle.

TİJUCA DOĞAL PARKI : Eğer bulabilirseniz bir Bisiklet veya trekking turu mutlaka bu parkı gezin Dünyanın en büyük şehir içi parkı olan bu alan 30 kmkare’lik alanı ile büyüleyici bir Amazon deneyimi.

Eğer 3 günden fazla kalacaksanız kaçırılmaması gereken gezi yerleriyse: MOSTEIRO DE SAO BENTO (Gregoryen şarkılar dinleyin ), MUSEU HISTORICO NACIONAL (Ulusal Tarih müzesi), AVENIDA RIO BRANCO (Beyaz nehir bölgesi), TEATRO MUNICIPAL, MUSEU NACIONAL DE BELAS ARTES (GÜZEL SANATLAR ULUSAL MÜZESİ), AVENIDA CHILE (AZTEC mimarisinde 20.000 kişilik muhteşem bir KATEDRAL).