Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şiirbaz
Fırat AltunyurtFırat Altunyurt

Su olayım, engelsiz akayım...

24 Mart 2013, Pazar - 01:12
Sabahları saat değil de pencereden giren ışık uyandırdığında seni, üstün de açılmış ama üşümemişsen, sevinebilirsin, bahar gelmiş ülkene. Parmaklarını toprağa saplayıp, avuç dolusu simsiyah bir toprağı koklayan kırışık yüzlü çiftçi gibi gülümse.
Gülümse ki, yayılsın güneş gibi aydınlığın çevrene. Tokalaşmak için elini uzattığında, bakışların ellerinden önce kucaklasın karşındakini. Gülümse.
Aylak aylak dolaşan sokak köpekleri bile bir başka yürür baharda. Kedilerin gerinmesi daha bir başka. Kedi olasın gelir, hem de burnu Şerafettin gibi yaralı sokak kedisi.. Güneşin sıcaklığı vurduğunda yüzlerindeki mutluluk ifadesi sana da bulaşsın. Gülümse.
Ağaçlardaki çiçekleri uzaktan sev. El salla onlara, çok fazla ömürleri yok çünkü. İpek böceği gibi kozalarını kırıp meyveye dönüşecek bir çoğu. Kütür kütür, taptaze, daha on yedisindeki Piraye gibi. Gülümse.
Şehrin kalabalık havası sana daha bir ferah gelecek. Hele de İstanbul’da yaşıyorsan, lodos rüzgarını yüzünde hissederken taze iyot kokusunu da ciğerlerine çekeceksin. Biraz baş ağrıtır ama aldırma, şiir söyletecek sana ılık akşamlar sakın şaşırma, gülümse.
Birden bulutlanacak ve serinleyecek hava, yağmur damlaları daha iri düşecek, bir fincan dumanı tüten kahveyle otur cam kenarında seyret imkanın varsa. Geceleri yalnız değilsen gök gürlediğinde irkil ve daha sıkı sarıl yanındakine, şimşek çaktığında Tanrı uyuyan şehrin fotoğrafını çekiyor de, gülümse.
Işık ol yağ üstüme,
İliğime kadar yak beni,
Kuş yuvası ol
Ağaç dallarına gizli,
Döndüğümde gurbetten,
Kucakla ve sar beni.
Ben su olayım,
engelsiz akayım sana,
Sen toprak ol,
Susamış,
İç beni kana kana.
Gülümse.
24.03.2013 01:00