Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Meyhaneden
İlia Shestakofİlia Shestakof

Su İşleri’ nin Kadrolu Istakozları...

19 Ağustos 2011, Cuma - 14:02
Evet ikinci krizde geldi çattı……. (<<<- nedense bu dünya krizleri son dönemlerde yaz biterken çıkar oldu, eğer hatırlayacak olursanız Türkiye’ de de krizler genelde yılbaşı sonrasında çıkardı <<<- 1994 krizi, 2001 krizi…)  )

Zaten ihracatta ve yatırımda hedef ülke olan Rusya’ ya yönelik talepler ve çalışmalarda ki hızda nerde ise üçe katlandı…… Ben burada bir şey hatırlatmak istiyorum; eğer bu günlerde Rusya’ ya gideceğiz ve en kısa sürede para kazanacağız diye düşünenler aldanıyor. Rusların işi gücü yok, işi gücü bıraktılar Türkler, Çinliler, Avrupalılar gelsin Rusya’ da mallarını satsınlar bizde hemen alışverişe başlayalım….. yok öyle bir şey!

Bir defa Rusya’ da bugünler yazın son günleri, tatil dönemi bitmedi ama bir yanda bir yaz daha geçtinin hafif burukluğu, bir yanda kışa hazırlık (<<<- daçada <<<- Rusya’ da ki kır eviyle simgeleşmiş kır hayatı ) başta salatalık olmak üzere turşuların kurulması, ormanda mantar toplanması ve turşusunun yapılması, varsa son tamirat işleri….. ) ve çocukların okula hazırlıkları, okul açılış törenleri…Eylül böyle geçer….Ekim, Kasım derken Aralık yaşasın YILBAŞ!!!!!.....Yeni Noel, Yılbaşı, Eski Noel, Eski Yılbaşı derkene Ocakın onbeşini bulduk zaten Ocak-Şubat kış sendromu var moraller bozuk, 23 Şubat Asker Bayramı var, 8 Mart Kadınlar günü var, derken Paskalya, sonra 1 Mayıs İşçi bayramı, 9 Mayıs II. Dünya Savaşı’ nın bitişi (<<<- bu tatilde özellikle bir on gün patronları bulamazsınız)…..Ve yaz geldi; şunun şurasında birkaç ay güneş göreceğiz bizi rahat bırakın lütfen…..(<<<- ayrıntılı bayram takvimi ‘www.tatil-gunleri.com/holidays_2011_146.htm’ de ) Lafın kısası Rusya’ da iş yapmak başta sabıra dayalı bir çok etkene bağlı bir süreç ister; yukarıda ben birazcık çalışma takviminden bahsettim……………

Ama mesela Eylül sonundaki St Petersburg’ ta ki Nevskie Berega Güzellik Fuarı ilgili sektörlerin sonbahar ve kışa hazırlıklarındaki önemli bir fırsattır. Diyeceğim o ki, (<<<-zaten bunu bütün iş adamları bilir) ya iş yapacağınız kalemi yakalarsınız (<<<- bayanların güzel olması ile ilgili bütün kalemler Rusya’ da her zaman iş yapar) ya da talebi hissedersiniz yeni bir kalem yaratırsınız ki o zaman kim tutar sizi……

Aslında bugün gelen yabancı iş adamlarının Rusya’ da çalıştırdığı kişilerin ruh hallerini anlamamasından bahsedecektim ki, nerelere gittik…..Mısır doğumlu Iraklı Yahudi bir ailenin çocuğu olan, Rusya’ da 200 milyon dolar kazanan İngiliz İş adamı Rodger Sashoua özet ile diyor ki ‘’ Rusya’ da başarılı olmak istiyorsanız Rus kadınlarını tanımanız lâzım ‘’… O zaman bayanlar o kadar önemli ise bayanlara yönelik sektörler zarar etmez diyebilirim. Diğer bir konu da kişiye dikkat ediyor musunuz? kişi Yahudi, Mısır’ da doğmuş ve büyük olasılıkla çocukluktan beri İngiltere’ de yaşamış büyümüş. Bana göre Rodger Sashoua’ nın lakabı Bay Ticaret……. O zengin olmayacaktı da 200 milyon doları ataları sütçü olan ben mi? kazanacaktım….

Ne yaptım ettim konuyu genlere, dolayısı ile Rusların teknik ile olan ilgilerine getirdim ya bana da helal olsun……….

Şimdi benim Rusya’ da gördüğüm insanlar bizzat kendileri yapmıyorlar ise mümkün olduğunca ticaret, pazarlama, satış, hizmet gibi konulardan uzak durmaya çalışıyorlar…. Özellikle erkeklerde işçi olmak, çalışmak, bir şey üretmek için harcanan emek daha makbul…..

Büyüğünden küçüğüne, sokakta sohbet edeninden bilim adamına teknik konular üzerine yoğunlaşmayı seviyorlar….Gazetelerden bir iki haber…..
- İlk e-insan 2045’ te (<<<-insanın ruhunu taşımak için çalışıyorlar)
- Rusya uzay kuvveti kuruyor (<<<-dünyadaki düşmanlar ve/veya uzaydan gelecekler için)
- Soçi Kış Olimpiyatlarında olimpiyat meşalesini hem uzaya taşıyalım, hem de 1637 metre derinlikle dünyanın en derin gölü olan Baykal’ a indirelim )
- Daha basitinden mesela bir duvar saati yapayımda bir kurulduğunda 30 sene çalışsın gibisine,
- Bu arada, şunu da söyleyeyim bizim yeğen, 8 yaşında mantar turşusu yapma makinası dizayn etti. Mantarı alıyor, yıkıyor, kötülerini ayıklıyor, temizliyor, kesiyor, tekrar yıkıyor, pişiriyor, kavanoza  koyuyor……vs

Hemen bir anektod; ‘’ Nasa uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti. Yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu. Bu problemin çözümü NASA’ ya on yıla ve 12 milyon dolara mal oldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki, bu kalem yerçekimsiz ortamda, suyun altında ve sıfırın altında 300 santigrat dereceye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu. Peki Ruslar ne yaptı ? Kurşun kalem kullandılar ‘’

Yukarıda bahsettiğim hikayeyi birçok internet sitesinde bulabilirsiniz ama bir gerçek var ki; Mayıs 2010 sonlarına doğru AA bir haber geçti ‘’ Mekiklerin 2015’ e kadar yeni bir fırlatma sistemine sahip olana dek astronotlarını UUİ’ ye ulaştırmak için Rus Soyuz füzelerine bağımlı olacak diye’’.diye. Zaten bir dönemden beri Uzay Mekikleri kalkış ve inişte problem yaşıyorlardı. Öte taraftan bakmışsınız Rus soyuzları ama Sibirya çöllerine ama Kazakistan bozkırlarına, paldır küldür inivermiş, karşılamaya da iniş noktasına en yakın karakol yetkilileri ve sağlık ekibi gitmiş. ABD’ de ki, hazırlıklar, seremoniler hak getire…(<<<-her ne hikmet ise hep denize düşer, hep de kruvazör vs birkaç gemi karşılamaya gider )

Bu arada St Petersburg’ ta yaşadığımı bilen bir abim geçmiş günlerde TV ‘ de seyrettiği bir programla ilgili bilgi geçmişti; ‘ St Petersburg’ ta Neva nehrinin arıtılmış suyu 18 semte 6400 km uzunluğundaki boru sistemi ile dağıtılmakta imiş. Bakteriyel arınma için sodyum hipoklorit kullanılıyor, elektroliz yöntemi ile su temiz tutuluyor. Su arıtma tesislerinde kadrolu 12 ıstakoz görevli olarak çalışıyor, suyun içilebilir dengesi bozulunca bunlar sıradan kalp krizi geçirirlermiş.’ O gündür bu gündür aldı mı? beni bir düşünce; acaba başka şehirler bu işin otomasyonuna ne kadar harcıyorlar’ diye…….

Kafa yapısını elimden geldiğince anlattığımı düşünüyorum……..

Şimdi kafası teknikle dolu olan ve eğer o konuda çalışırken mutlu olacak birini alın ve pazarlama elemanı (<<<-misal olaraktan diyorum) yapın, ne verim alabilirsiniz ki ? Bu konu öyle böyle eğitim ile de hal olacak bir konu değil….Ben pazarlama ve satışa giderken, kısa uzun fark etmez, yolculukları sırasında edebiyat kitabı okuyan çok kişi gördüm; ama takdir edersiniz ki bahsettiğim pazarlama ve satış bir konsantrasyon işidir, zihin hep etki tepki, ne yapmalıyım, niye olmadı, niye oldu, başka birine hangi yolu denemeyelim diye devamlı düşünce durumunda olmalı…. Gel de bunu Rusya’ da anlat……. 

Bir hafta daha böyle geçti, bu arada Ramazan’ ı da yarıladık……Kalın sağlıcakla……