Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Şu an...

21 Mayıs 2011, Cumartesi - 19:04
Şu An
Pariyazarlar’daki “Şimdi” başlıklı ilk yazımda bu konudan bahsetmiştim. Şu an’ı yakalamak yaşamımızda en çok konuşulan ve tartışılan konuların başında geldiği için bunu biraz daha açıklamak istiyorum.
Öncelikle şu an’ı yakalama yanılgısından başlamak istiyorum. Zaten en büyük yanılgımız buradadır. Şu anda olmadığımızı zannederek o anı yakalamamız gerektiğine inanırız. Aslında her deneyim şu anda yaşanır. Buna geçmiş ve gelecek de dahildir. Geçmişte olacağınız ya da gelecekte yaşayacağınız hiçbir zaman yoktur. Yaşam her zaman şu anda yaşanılır. Bu yanılgıyı Eckhart Tolle şu şekilde açıklar:
“İnsanların, saatlerde, günlerde ve hayatlarında birçok dakika olduğunu zannetmesinin sebebi, olan şeyin devamlı olmasındandır. Etrafınızdaki şekiller sürekli değişiyor. Kafanızdaki düşünceler, hissettiğiniz duygular sürekli değişiyor. O yüzden insanlar her seferinde yeni bir "an" yaşadıklarını düşünüyorlar. Bu an,  başka bir an, başka bir an....Derinlemesine bakarsanız başka bir anın olmadığını görürsünüz. O hep ŞİMDİ'dir. Şimdi de olan form, devamlı olarak değişir. Ama hep ŞİMDİ'dir. Nihai olarak şuan, kim olduğunuzdur. ŞİMDİ'nin kapladığı alan, benim kapladığım alan'dır. O an da her şey olur ve sürekli değişir”
İşte bu gerçeği görmeye başladığınızda aslında gerçekte kim olduğunuzu anlamaya başlarsınız. Hepimizin deneyimlediği çeşitli kimliklerimiz vardır. Ve bu kimlikler sürekli değişen duygu, düşünce ve davranış kalıplarından oluşur. Ama bütün bu kimlikler ya geçmişten hatırladığınız ya da gelecekte sahip olmayı planladığınız sanal gerçekliklerdir. Şu anda hiçbir kimliğiniz yoktur. Şu anda bütün kimliklerin ötesinde sonsuz bir varlığın gücündesinizdir.
 Aynaya her baktığımızda olduğumuza inandığımız kişiye bakarız. Ama aslında o bile şu anda gördüğünüz bir görüntü değildir. Bu yanılsama  “Deja Vu” filminde çok ilginç bir şeklide açıklanmıştır. “Aslında her zaman geçmişe bakarız. Ayna'da bile geçmişine bakarsın, ışığın yansıması biraz zaman aldığı için." Deja Vu
 Sonuç olarak içiniz rahat olsun. Şu an’ı yakalamaya ihtiyacınız yok çünkü şu andasınız.