Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

"Sizlere doğayı getirdim"...

10 Eylül 2013, Salı - 00:06
Geçen yaz kadar olmasa bile, bu yıl da İstanbul’da hava sıcak ve nem oranı insanı bunaltacak kadar fazlaydı. Zor bir gece geçirmiştik. Sabah uykusu her zamandan daha tatlı gelmişti. Tavşan uykusu denir ya, yarı uykulu yarı uyanık, duyduğun sesleri rüya sanarak hayatın içinde olup derdinden uzak kalmanın zevkini yaşarsın ya, işte o haldeydim ki, sokaktan gelen bir ses uyandırdı beni. Kulak verdim ama anlayamadım. Cümlenin başı yok sonu var.
……….ihtiyacınız var mı?
……….verebilir miyim?
Bir acele yatağımdan doğruldum.
Ben neredeyim? Kınalı adada.
Sokakta kim var? Satıcı
Ne satıyor? Bilemem. Şaşkınım.
Bu ne kibarlık? Allah Allah dedim ve kulaklarımla işittiğim şeye inanamadım.
LİMON GETİRDİM EFENDİM.
HANIMEFENDİ LİMON İSTER MİSİNİZ?,
Dört tane limon seç, sert olmasın.
TABİİ EFENDİM
Dur, geliyorum.
OLUR MU EFENDİM. BEN GETİRİRİM. SAĞ OLUN. YAN KAPIDAN GİRİYORUM. BEN GETİRİRİM  EFENDİM.

Az sonra
Limoncuuuuuuu.
BUYRUN LİMON İSTER MİİNİZ?
On tane ver. Sulu olsun.
DAHA AZ DA ALABİLİRSİNİZ.
Ver, ver gelmişsin artık buraya kadar.
BİR YERDE DURMA ADAYI DOLAŞ DEDİLER. SİZLERE DOĞAYI GETİRDİM.

Durduğum yerde çakılı kaldığımı fark ettim. Belli ki limon satmak bu satıcının ilk mesleği değildi fakat işini zevkle yapıyordu. Perdeyi şöyle bir aralayıp bakmak istedim, yapamadım. İçimden tüm limonları satın almak geldi, onu da yapamadım.

Neden öyle donup kaldım?
Neden olacak? Günümüzde terbiye kaidelerine uymamak marifet sayılıyor. Bazen kibarlık rafa kalkıyor. Küfrün bini bir para. Ha gayret, biraz daha, biraz daha, yarışmaya girilmiş gibi. Çoğu zaman da istemeyerek ağızdan akıyor bu laflar, alışkanlık olmuş gibi. Yolda küfür, trafikte küfür, alışverişte küfür. Kabahat küfredende mi? Hayır. Bulundukları ortamda.

Ne yazık ki bazen gençlerin, hatta çocukların bile ağzı küfürlü. Hoş, tatlı bir küfür sinirleri yatıştırır, bazen da insanı güldürür ve kesinlikle beddua etmekten daha zararsızdır. Çoğu kez yazılarda bile bir argo, bir külhanbeyi tavrı ve tarzı kullanılıyor. Küfür veya Argo kullanmak günah mıdır? Hayır, ama bazı insan kalitesine yakıştıramıyorum. Her ne kadar moda olsa da dozu kaçtı mı ağza yakışmıyor. Zaten moda denilen şey güzel veya çirkin olsun, geçici değil mi?

Aradan bir hafta geçti. Yine bir sabah limoncunun sesini duydum. Bu kez merakla baktım. Temiz giyimli bir Bey, hafif kırlaşmış bir sakal, çizgili gömlek, ütülü bir şort, temiz ayakkabılar. Limonlarını dizdiği camlı el arabasını güler yüzle fakat zorla sürüyor. Doğuştan mı sakattı yoksa sonradan mı olmuştu, öğrenmek gereksiz fakat o limoncunun bir hayat hikâyesi var şüphesiz.