Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Şimdi

12 Şubat 2011, Cumartesi - 13:04

İnsanlar bir araya gelip konuşmaya başladığında, konu dönüp dolaşıp, her şeyin geçiçi olduğuna, bu kadar koşturmaya ihtiyacımız olmadığına ve şu anı yakalamamız gerektiğine gelir.

Aslında, insanların fark etmediği bir gerçek var ve sizinle bunu paylaşmak istiyorum. Şimdide olmadığımız hiçbir an yok. Her zaman şu andayız. Eğer, bu yazıyı okurken bununla ilgili kafanızda bir soru işareti oluştuysa hemen bir deneme yapalım.

Şu andan çıkmaya çalışın?

Başarabildiniz mi?

Şunu diyebilirsiniz: "Geleceği düşündüm." ya da "Geçmişi hatırladım."

Peki aslında bir yere gittiniz mi? Yoksa şu anda burada mısınız?

Gelecek düşüncesi ne zaman oluştu? Şimdi.

Geçmişi ne zaman hatırladınız? Şimdi.

Yazıyı ne zaman okuyorsunuz? Şimdi.

Hep şimdideyiz ve zihnimizde oluşan diğer şeylerin hiçbiri gerçek değil. Hepsi, sadece şu anda fark ettiğimiz düşüncelerden, duygulardan, görüntülerden ve seslerden oluşan hikayeler.

Ama kendi hayatımıza baktığımızda, sürekli bir düşünme halinde olabiliyoruz. Ya geçmişi değiştirmeye çalışıyoruz ya da gelecek için kaygılanıyoruz. Bazen geçmişteki güzel bir deneyimi bırakmak istemiyoruz ya da mutluluğumuzu, gelecekte olmasını beklediğimiz bir zamana erteliyoruz.

Gerçekte, bunların hiçbirine ihtiyacımız yok. Yaşam şimdi yaşanıyor, kalbimiz şimdi çarpıyor, saçımız şimdi uzuyor, ağaçlar şimdi büyüyor, dünya şimdi dönüyor...

Şu anda burada bütün yaşam da olması gerektiği gibi yaşanıyor.

Hep şimdi de olduğunuzu fark ettikçe, tüm sonsuz enerjiniz şu ana akar. Artık geçmişte yaşadığınız bir hayal kırıklığı ya da gelecekte olmasından korktuğunuz bir durumun şu anda var olmadığını görürsünüz.

O zaman şu anda burada size tek gerçeği fark etmeye davet ediyorum.

Şimdi...