Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şiirbaz
Fırat AltunyurtFırat Altunyurt

Sevmekten korkmayın...

15 Kasım 2015, Pazar - 21:56
Ön Not: Aşağıda okuyacağınız yazı, tüm siyasi eğilimlerden bağımsız olarak sadece benim güncel gelişmeler ve insanların bu gelişmelerle ilgili aldığı tavırlar hakkındaki düşüncelerimi içermektedir.
Aynı sevgi gibi, acı da evrenseldir. Afrika'da, Asya'da, Avrupa'da ya da dünyanın herhangi bir yerinde sevgiye, barışa ve kardeşliğe dair bir haber duyduğumuzda nasıl mutlu olabiliyorsak, aynı şekilde dünyanın herhangi bir yerinde var olan bir acıya da aynı duyarlılıkla ortak olabilmeliyiz.
Sosyal medya çok sınırlı bir alan olsa da, paylaşımların yayılması oldukça hızlı. Gördüğüm kadarıyla insanların bir kısmı farklı coğrafyalarda gerçekleşen eylemlere farklı tepkiler veriyor, senin terörün benim terörüm ayrımına giriyorlar.
Nasıl ifade ederim bilmiyorum ama en çok üzüldüğüm nokta, "ama onlar da" noktası olmuştur.
Bilirsiniz, her ülkenin kendine has egemen güçleri vardır. Bu güçler farklı uluslara ait olmalarına rağmen uluslararası alanda sanki tek bir elden yönetiliyormuş gibi hareket ederler. Bunun siyasal ve ekonomik nedenlerine girmek istemiyorum, orası ayrı bir tartışma konusu. Ama bu egemen güçlerin yol açtığı yıkımlar yüzünden halkları da suçlayıp aynı kefeye koyarak uğradıkları felaketler nedeniyle işi ilahi adalete kadar vardırarak bundan keyif alıyormuşçasına görüş belirtenlere de açıkça söylemeliyim ki üzülüyorum.
İnsan olmanın anlamı nedir? Zor durumda olana yardım etmenin, ya da en hafif haliyle durumun üzülmenin nesi yanlıştır? Geçmişi sürekli sorgulayarak gerekçe üretmeye çalışmanın mantığı nedir?
Herkesi insan olmaya,egemen güçlerin ulusları soktuğu bu ırkçı, kan güdücü, saldırgan yaklaşımlardan sıyrılmaya davet ediyorum.
Sevmekten korkmayın.....