Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şiirbaz
Fırat AltunyurtFırat Altunyurt

Sevilen hep sevilir...

13 Şubat 2014, Perşembe - 22:04
Tanrım, ne çok günümüz var.. Kamuoyunun dikkatini bazı sorunlara çekmek için ilan edilmiş ve neredeyse yılın yarısını kapsayan falan filan günlerini bir yana bırakırsak, insanların birbirlerine hediye aldıkları bazı günler var ki, çıkış gerekçeleri son derece masum ve belki de tarihsel acılara dayalı olsalar da, günümüzde kapitalizmin harcama alışkanlıklarını tetiklemek için fırsat olarak kullandığı bu günlere, bizim için aklımızın erdiği andan itibaren yaşamımız boyunca  değerli olması gereken tüm olgulara, yılın tek bir gününe dayalı anlam kazandırılmasına şiddetle karşıyım.
Anneyse hep anne, babaysa hep baba.. Sevgili de sevildiği sürece her an sevgili. Öyleyse bu kavramları tek bir güne, sırf tüketimi arttırmak için sığdırmaya çalışmak bana hiç de içten gelmiyor. Geri kalan 364 gün altı saatin hakkını yemektir bu. Hediye vermek için hangi gün bu özel günlerden daha az değerlidir ki? Bir gülümseme, sıcak bir bakış için hangimiz bir yıl boyunca bekliyoruz?
Sevgililer günü Hıristiyan olduğu için öldürülen Aziz Valentin için eski çağlardan beri kutlanan ve sevilen anlamında kullanıldığı için de sevgililer günü olarak değişen bir gün. 
Bana göre sevgili sözcüğü sevdiğimiz her şey için kullanılması gerekirken, adını bu kavramdan alan güne, kaba bir şekilde sadece cinsel partnere indirgenmiş ve anlamına değer katamayan, kapitalizm ürünü bir alışveriş çılgınlığı ile tutunmak ne yazık ki bana aptalca geliyor..
Sevgisini her daim paylaşan ve paylaştıkça çoğaltan, bu özel günlerde acaba diğer günlerde bu konuyla ilgili eksiğim olmuş mudur diye üzülebilen insanları çok seviyorum. Kendisine sevgililer gününde gidip pahalı bir parfüm ya da ziynet eşyası almadı diye surat asan, anneleri ya da babaları artık ölsün diye gözünün içine bakan insanları da seviyorum. Beni sokan arıyı, kovalayan köpeği, eve dadanan karıncaları da. Bana kurşun sıkan, başımı kesen zalimi, insanların zaaflarından yararlanarak kötülük yapanları da seviyorum.
Sevmediğim tek şey var, o da neden sorusunun yanıtını alamayışım.  Hepinize neden sorusunu sormak zorunda kalmayacağınız sevgi ve mutluluk dolu günler dilerim.