Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Sevgiyle engeller aşılıyor...

10 Ağustos 2015, Pazartesi - 17:28
Emekli gazeteci Hüseyin Eroğlu, İstanbul Adaları'nda yaşayan hemen herkesin aşina oldugu, üç yaşından beri bedensel engelli olduğu halde hayata hep olumlu yönleriyle bakmayı bilen ve neşesini çevresindekilere de aşılayan ender insanlardandır. Onunla sohbet ederken bütün yorgunluğunuzu unutur, ondan aldığınız enerji ile hayata bakışınıza farklılıklar getirebilirsiniz.
'800 km engelli' belgeselini dostu Aydın'la, Istanbul'dan Bodrum'a motosikletin yanına sepet aparatı yaptırarak gerçekleştirdiler, bu proje ile de ödül aldilar. Biz de belgeseli 'Gümüşlük Akademisi'nde de izletmek amacıyla, motorla değil otomobille yola koyulduk. Sevgili arkadaşımız  Eyüp'ü de yanımıza alarak, mola vere vere bol kahkahalı bir yolculuk yaptık. Durakladığımız beldelerde, köylerde insanlarla sohbet etmek yolculuğumuzu daha da keyifli hale getirdi. Özellikle Bafa'daki 'Kapikiri' (Heraklia) hayranlığımızı bir kez daha kazandı.
Gümüşlük Akademisi'ne hayat veren, Bodrum'un yüz akı bir eğitim, sanat, kültür kurumu olmasında insanüstü çabası olan dostumuz Latife Tekin, göl kenarındaki açıkhava tiyatrosunda bize de kucak açarak Hüseyin'in hem proje tasarımcısı hem de başrol oyuncusu olduğu filmin izletimine ve söyleşiye imkan sağladı ki, izleyicilerin ilgisi de söyleşiye katılımı da değerliydi.
Belgesel bizleri düşündürdüğü kadar, duygu yoğunluğu açısından gerçek bir hikayeyle yıldızların altından aldı götürdü sanki. Hüseyin'in her zamanki samimi içten sohbeti, izleyicileri söyleşiye katması gecenin güzel anlarıydı.
Benim kendi adıma bu geziden ve belgeselden aldığım ders, engelleri  aşmanın yolunun sevgiden geçtiği... Bizim dışımızdaki dünyayla iletişimimizi arttırarak, yaşamı kolaylaştırmak, sorunların üstesinden gelebilmek mümkün.
Engelleri sevdiklerimizle, dostlarımızla aşabilmemiz mümkün, bunun yolu da 'yaşamı sevmek'ten geçiyor. Dostlukla kalın...