Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Sevgi en özel hediye...

30 Aralık 2013, Pazartesi - 11:27
2013 yılının bu son günlerinde çok karmaşık zamanlardan geçtiğimiz söylenebilir. Birçok insan öfke, kin, nefret, korku ve panik gibi duyguların kuşatması altında. Yaşanan olaylarla ilgili artık her yerde binlerce yazı, yorum ve fikir olduğu için ben bu yazıyı olabildiğince kısa ve öz olarak ifade etmek istiyorum.
Birçok yazımda yaşadığımız dünyanın karanlık ve aydınlık, kötülük ve iyilik, öfke ve sakinlik gibi enerjilerinin hep birlikte barındırdığından bahsediyorum. Ve bununla birlikte birçoğumuz tatbikide enerjinin olumlu tarafını yaşamak ve deneyimlemek istiyoruz. Ve bu yüzden olumsuzlukla karşılaştığımızda bunu deneyimlemek istemediğimiz için bu enerjilere savaş açıyoruz. Ancak şunu tekrar hatırlatmak isterim, hepimizin içinde hem aydınlık hem de karanlık taraflar mevcuttur. Ve olumsuz enerjilere savaş açarsanız daha çok olumsuzluk yaratırsınız. Çünkü sonsuz enerjinizi oraya yansıttığınız zaman o enerji sürekli beslenmeye devam eder. Bir Kızılderili hikâyesi bunu çok güzel bir şekilde anlatır.
Cherokee kabilesinin yaşlılarından biri torunlarına eğitim veriyordu. 
Onlara dedi ki: İçimde bir savaş var. Korkunç bir savaş. İki kurt arasında: 
Bu kurtlardan birisi; korkuyu, öfkeyi, kıskançlığı, üzüntüyü, pişmanlığı, açgözlülüğü, kibri, kendine acımayı, suçluluğu, küskünlüğü, aşağılık duygusunu, yalanları, yapmacık gururu, üstünlük taslamayı ve egoyu temsil ediyor. 
Diğeri ise; zevki, huzuru, sevgiyi, umudu paylaşmayı, cömertliği, dinginliği, alçakgönüllülüğü, nezaketi, yardımseverliliği, dostluğu, anlayışı, merhameti ve inancı temsil ediyor. 
Aynı savaş sizin içinizde de sürüyor ve diğer tüm insanların içinde. 
Çocuklar anlatılanları anlamak için bir dakika düşündüler ve içlerinden biri büyükbabasına, "Hangi kurt kazanacak?" diye sordu. 
Yaşlı Cherokee kısaca cevapladı "Beslediğiniz."
 O yüzden yukarıdaki hikâyeye de bakarak yeni yılda bir seçiminiz olduğunu hatırlayın. Dünya’da ve ülkemizde huzur ve dinginlik istiyorsanız doğru olan ilk olarak kendi içinize bakmanız ve kendi içinizdeki karanlığı serbest bırakmanızdır. Eğer dışarıda bir kötülük ve karanlık varsa o da bu şekilde kendiliğinden temizlenecektir. Bunu Şems-i Tebrizi çok güzel bir şekilde anlatmıştır:
“Hileden, desiseden endişe etme.
Eğer birileri sana tuzak kuruyor zarar vermek istiyorsa, Tanrı da onlara tuzak kuruyordur.
Çukur kazanlar o çukura kendileri düşer. Bu sistem karşılıklar esasına göre işler.
Ne bir katre hayır karşılıksız kalır, ne bir katre şer.
O'nun bilgisi dışında yaprak bile kıpırdamaz, Sen sadece buna inan!”
Ancak siz “hayır ben kötülük yapanlara kötülük yapmak istiyorum, intikam almak istiyorum” enerjisinde kalırsanız bu enerjiler beslenmeye devam edecektir. Çoğu çalışmada “affedin, sevgi duyun” gibi zorlayıcı tekniklerin yapılması önerilir. Ben size net olarak bunun çok zor bir yol olduğunu söyleyebilirim. Bunun daha kolay yolu affetmeye ya da sevgi duymaya çalışmak yerine ilk olarak kin ve nefret duygularını fark edip, o duyguları hissetmek için kendinize izin vermek ve sonra da adım adım serbest bırakmaktır.
Yeni yılda tüm dünyada ve ülkemizde huzur ve barışın hakim olmasını dilerken, size de kişisel yaşamınızda sağlık, mutluluk ve sonsuz başarılar diliyorum.