Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Sedona Yöntemi

11 Mart 2011, Cuma - 17:31

Serbest bırakma konusu, kişisel gelişim kitaplarında, filmlerde hatta şarkılarda çoğunlukla rastladığımız bir şeydir. Ve akışına bırakmak, oluruna bırakmak olarak bildiğimiz bir durumdur. Peki, bunun aslında uygulanabilen, 30 yıl aşkın bir süredir, tüm dünyada insanların hayatını değiştiren bir yöntem olduğunu belki de ilk kez duyuyorsunuz.

Sedona Yöntemi, bütün olumsuz duygu ve düşünceleri, inançları, bastırılmış durumları serbest bırakmanızı sağlayan, öğrenilmesi çok kolay, çok güçlü ve eşsiz bir tekniktir. Sedona Yöntemi'nin gücü doğal bir yetenek olmasından gelir. Serbest bırakmak aslında bizim çocukken doğal olarak yaptığımız ama sonradan unuttuğumuz bir yetenektir. 2-3 yaşına kadar çocuklar doğal olarak serbest bırakır. O zamanlarınızı hatırlayın; Hayatınız oyun oynamak, yemek yemek, uyumak, ağlamak, gülmekle geçiyordu. Ne bir gelecek kaygısı ne de bir hayal kırıklığı vardı. Hatta birçoğumuz o zamanları fazla hatırlamayız çünkü her şey anında serbest kalıyordu. Her şey çok sade ve basitti. Ama sonra büyüdükçe, duyguları bastırmayı, olayları dert etmeyi ve endişe etmeyi öğrendik.

Toplum bize artık büyümemiz gerektiğini, ağlamanın zayıflık göstergesi olduğunu, çok gülmenin ayıp olduğunu, ciddi olup sorumluluk almamız gerektiğini öğretmeye başladı. İşte o zaman tüm duygularımızı saklamaya, bastırmaya başladık ve sonunda bütün doğal yeteneğimizi unuttuk.

Ötesi, yaşama karşı hissettiğimiz doğal taşkınlıkları ve başkaları tarafından kabul edilemez olduğuna inandırıldığımız tüm hislerimizi başarılı bir biçimde bastırdığımız noktaya ulaştığımızda ancak, yetişkin olarak kabul gördük. İşte Sedona Yöntemi yani serbest bırakmayla doğal yeteneğimizi tekrar hatırlayarak, duyguları ve düşünceleri olduğu gibi yaşamaya, serbest bırakmaya ve şeffaflığı yaşamaya başlarsınız. Bu da şu anda huzur, keyif ve mutluluğu fark etmenizi sağlar.

Sedona Yöntemi, 1952'de Lester Levenson'ın keşfiyle ve çalışmalarıyla ortaya çıkarak, zamanla gelişerek şu anda Hale Dwoskin'in önderliğinde dünyaya yayılmaya ve insanların yaşamlarını dönüştürmeye devam etmektedir. Lester Levenson'un öncelikle keşfettiği şey, hepimizin sınırsız varlıklar olduğumuzdu; sadece zihinlerimizde tuttuğumuz sınırlılık kavramıyla kısıtlanıyorduk.  Bu sınırlılık kavramları gerçek değildi; dahası aslında gerçek olmadıkları için de kolaylıkla serbest bırakılabilir ya da boşaltılabilirlerdi. Lester edindiği deneyimle, bu tekniği kendisi için uygulamakla kalmayıp, başkalarına da öğretebileceğini anladı. Sonuçta, insanlarla çalışmaya başladı, hem küçük gruplar halinde hem de bireysel olarak. Bunun sonucunda da Sedona Yöntemi ortaya çıktı.

Sedona Yöntemi'nin en güzel yanı her konu için uygulanabilme özelliğidir. Her hangi bir durumdan özgür kalmak, bir kısır döngüyü kırmak, hedeflerinize ulaşmak için eşsiz bir yöntemdir.

Ama, en önemlisi hayatınızda ne yaşıyorsanız yaşayın, serbest bıraktığınızda aslında hiç değişmediğinizi, olduğunuz halinizle tam, mükemmel olduğunuzu ve yaşadığınız deneyimlerle sınırlı olmadığınızı fark edersiniz.