Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Oynatalım
Uğur YıldırımUğur Yıldırım

Say sayabilirsen... 2

23 Nisan 2011, Cumartesi - 10:35
Belki bilmiyorsunuzdur, şu anda bir Üniversitede dışarıdan Öğretim görevlisi olarak ders vermekteyim. 3.sınıf öğrencilerime sınav yapacağımı söyleyerek sorular sordum… Ama “bildiğimiz” ama “yüzleşmek istemediğimiz” korkunç hatta felaket diyebileceğim sonuçlarla karşılaştım.
 
Sorular çok mu zordu acaba dedim kendi kendime…  Sonuçta okuyun siz karar verin…
1.soru, Haziran ayında yapılacak genel seçimlerde kaç milletvekili seçilecekti.. Sınava giren 5 öğrenciden sadece iki tanesi 550 dedi.. Diğerlerinin cevapları ise  21, 21, 465… Bir tanesi de bu soruya cevap vermedi.
2. soru, 5 köşe yazarı ve yazdıkları gazeteleri yazmalarını istedim…  Sonuç ürkütücü..
Bir öğrenci bu soruya cevap verecek Köşe yazarı bulamamıştı anlaşılan..
2.öğrenci 4 yazarı yazabilmiş  ama gazetelerini tutturamamıştı.. İşte cevap.. Mehmet Barlas-Milliyet, Haydar Dümen-Posta, Ayşe Arman-Hürriyet, Bekir Coşkun-Cumhuriyet…
3.öğrenci, Ertuğrul Özkök-Hürriyet, Yılmaz Özdil-Hürriyet, Ayşe Arman-Hürriyet, Bekir Coşkun-Cumhuriyet, Mehmet Barlas- Milliyet… (Bu iki öğrenci anlaşılan birbirlerinden esinlenmişler)
4.öğrenci, Yılmaz Özdil-Milliyet, Hıncal Uluç-Hürriyet, İclâl Aydın- …. (gazetesi yok), Haydar Dümen-Posta ve ömür Gedik-…..(gazetesi yok)
5.öğrenci ise Yılmaz Özdil’in ve Ayşe Arman’ın yanına Hürriyet Yazarı olarak birde Ayşe Özyılmazel’i eklemiş.
 
2.soru ise daha da zor olmuştu galiba… Türkiye Cumhuriyetinin şu anda görev yapan 5 bakanının ismini ve bakanlığını sordum..
1.öğrenci sadece bir bakan ismi yazabilmiş.. Nimet Çubukçu ama ne bakanı olduğunu bilmiyor..
2.öğrenci 4 bakan ismi yazmış ama Ali babacan’ı Dışişleri Bakanı yapmıştı.
3. öğrenci, sadece Recep Akdağ Sağlık Bakanı diyebilmiş..
Diğer 2 öğrenci ise yazacak 5  bakanı bulamamıştı…
 
Son Soru (Bu soruda galiba haksızlık yaptım) TBMM’sinde şu anda grubu bulunan partileri ve bu partilerin açık adlarını ve Parlamento’da bir partinin grup kurabilmesi için kaç Milletvekili olması gerektiğini sordum.. Keşke sormaz olsaydım.. Grup kurmanın ne olduğunu bilmedikleri gibi, sınavda  Milliyetçi Halk Partisi yazan, Saadet Partisine, DSP’ye Grup kurduran ve BDP’nin açılımını bilmeyenler vardı.. AKP yazan bir arkadaşımın yanına uğradığımda bu partinin açık adını yazmasını söylediğim de  “Bilmiyorum Hocam” demesini ise inanın halâ içime sindiremiyorum..
 
Sonuçlar böyle.. Şimdi bana soracaksınız “Peki ne not verdiniz?” diye..
 
Sınava giren tüm öğrenciler geçer not verdim..
 
Neden mi?  Nedenini de siz düşünün artık…