Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Hayatın Cümlesi
Hilal KorucuHilal Korucu

Samimiyetin ödülü hayattan...

05 Mart 2014, Çarşamba - 00:47
Birçoğumuz için hayattaki çabalarımızın sonuçlarının beğenilmesi, onaylanması önemlidir.Yolumuza devam edecek gücü övgü dolu sözlerden, alkışlardan, sırtımızı sıvazlayan ellerden alırız. Bu da bizi sonuç odaklı bir yaşamın kucağına atar.
Bazı yürekler vardır ki sadece içinden geleni aktarır hayata. Beğenilip beğenilmeyeceği kaygısını taşımadan paylaşır ürettiklerini. Zorlamadan, olmaya çalışmadan…Hayatın akışı içerisinde huzurlu ve dingince yol alanlardır böyleleri.Binlerce insanın alkışı da tek bir insanın şükran dolu bakışı da aynıdır onlar için. Ne coşkun ne de durgundurlar …
Hayata izlerini bırakır ama arkalarına dönüp bakmazlar.
Geçtiğimiz günlerde, tam da böyle bir adamın hayatını izledim bir belgeselde. Her aşamasında şaşırtan bir yaşam öyküsü onunkisi. 2012 yılında en iyi belgesel Oscar’ı alan bu film öyle çok gerçeği vurguluyor ki fark etmemek, etkilenmemek mümkün değil. Filmin ardından bir süre tebessüm içinde öylece dalıp gittim. Tebessüm ettim çünkü benim de inandığım bir hakikatin tezahürüydü Sixto Rodriguez’in efsanesi.
İman ettiğim hakikat; iyi olması için zorlamadan, elimizden geldiğince, yüreğimizden döküldüğünce, kendimizden çoğaltarak hayata katkıda bulunmanın kendi başına çok değerli olduğuydu. Kıymet mertebelerinin sadece zaman ve mekanın bir aldatmacası olduğunu, tüm bu etkenler değiştiğinde sonuçların da farklılaşacağını bizzat yaşanmışlığıyla gösteriyor Rodriguez.
70’li yılların başlarında Detroit’li bir müzisyen olarak iki albüm çıkaran bu müzik efsanesi, en az Bob Dylan kadar ünlü olmayı hak ediyorken; müzik yapımcılarını da şaşırtacak şekilde hiç ilgi görmemiş o yılların Amerika’sında. O da eşine az rastlanır bir bilgelikle hayatının rotasını başka bir yöne çevirmiş. Yaşam mücadelesini müziğin çok dışında bir alanda sürdürmüş ama gitarından hiç kopmamış. Evlerin bakım ve tamirat işlerini yaptığı yıllarda ise o, Güney Afrika’da tam bir efsane haline gelmiş. Öyle ki şarkı sözleri Güney Afrika Cumhuriyeti’nde özgürlük mücadelesinin sembolü olmuş. Amerikalı bir kadınınş arkadaşına hediye olarak Güney Afrika’ya getirdiği ve daha sonra ikinci el bir müzik dükkanından bir dinleyicinin satın alması ile başlayan bu serüven sonunda; albümün kopyaları milyonlarca satmış. Hakkında son derece trajik hikayeler de üretilen Rodriguez, en sonunda onun yaşam gerçeğini merak edenler tarafından yaşadığı şehirde bulunarak, örnek hayatı bir ders olarak tarihe armağan edilmiş.
Belgeseli temin edip izlemenizi ve bu öykünün vurucu detaylarına şahit olmanızı tavsiye ederim.
Göreceksiniz ki hayatta her şey layığını buluyor mutlaka… 
İnsan inkar etse de görmezlikten gelse de yaşam hak ettiği değeri veriyor emek ve içtenlik kokan her şeye…