Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
İsimsiz
Bahattin YücelBahattin Yücel

Samatya

27 Haziran 2011, Pazartesi - 11:55
Samatya’nın İstanbul’un unutulmaya yüz tutmuş semtleri arasına katıldığını fark etmem için yılların geçmesi gerekiyormuş. 
Unutulmaktan kastım; kimselerin uğramadığı, kuş uçmaz, kervan geçmez bir yere dönüşmesi değil elbette. Tam tersine sakinlerinin sayıları giderek artan bir yerleşim olması. Bu yüzden yaşayanlar çoğaldıkça, Samatya’nın geçmişinin unutulduğu duygusu baskın geldi.
İstanbul’un kültür turizminde hak ettiği yere gelmesine katkı amaçlı araştırma çalışmalarımız sırasında, yaşayan Samatya’nın İstanbul’un geçmişi ile günümüz arasındaki bağı güçlendiren, önemli semt olduğu kanısı güçlendi.
Önce Meydan’daki işletmeleri niteliklerinin geliştirilmesi, geçmişin damak tadlarının günümüzdeki izlerinin sürülmesi, bu semtin tarihinin öncelikle Samatya’ lılarla paylaşılmasını bir proje haline getirdik. Umduğumuzdan daha kısa sürede projemizi hayata geçirdik.
Semt bir yıldan daha kısa sürede, eski renkli günlerindeki canlılığı anımsatan yeniden yapılanmasını, başarıyla tamamladı. Bu süreçte Samatya’nın kalıcı bir kültürel merkez haline getirilmesi için gerekli olan çok önemli bir gerçeğin farkına vardık.
Projenin yaşaması sürdürülebilir olmasına bağlıydı.
İşletmeler, tedarikçiler, Samatya’nın her kesimden-artık her ülkeden- konukları, gelişmelerden karlı çıkmaya başlamışlardı. Kuşkusuz bunlar sevindirici ve umut vericiydi. Ama projemizin sürdürülmesinde, tek başına yeterli olamazlardı. Çalışmalarımıza Samatya’nın kadınlarını da katmalıydık.
Bu amaca nasıl ulaşacağımızı düşündük.
Son yıllarda yaygınlaşan sentetik ürünlere alternatif geliştirmeyi tartışırken, aklımıza geleneksel “pazar filesi”  ürettirmek geldi.
Eskiyi canlandırmamız mümkün değildi, biliyorduk. Ancak günümüz koşullarına uygun bir tasarımda, geçmişin izlerinden yararlanabilirdik.
“Pazar Filesi”ni eski örneklerinden farklı bir tasarımla, yeniden gündelik yaşama sokmak için akademik destek almayı kararlaştırdık.  Marmara Üniversitesi Tekstil Bölümü projemize bir yarışma açarak, destek verdi.
Kısa sürede gerçekleşen yarışmanın sonunda, çocukluk günlerimizin fileleri, Samatya’nın tarihsel birikimiyle yoğrularak, heyecan veren bir kimlikle yeniden karşımıza çıktı.
Öğretim üyeleri ve öğrenciler Samatya’nın gündelik yaşamını incelerken, sıra dışı bir tarihsel zenginliğe rastladılar. Bu zenginliğin izleri onların çalışmalarında biçimlendi. Olağanüstü güzellikte ama en önemlisi özgün hikâyeleri olan, file ve şişe kılıfı örnekleri tasarlandı.
Sonunda sıra bu ürünleri Samatya’lı kadınların el becerileriyle üretmeye geldi. Önümüzdeki günlerde semtte satılmaya başlayacak ilk örnekleri, sabırsızlıkla bekliyoruz.