Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Sakin kalabilmek mümkün...

26 Kasım 2011, Cumartesi - 21:01
  Öfkeye Tutunmak
Öfke duygusu insanları en çok etkileyen ve rahatsız eden duygulardan birisidir. Günümüzde yaşamda karşılaşılan çok keskin iniş çıkışlar ve beklenmeyen değişimler hepimizde çeşitli duygular uyandırmaktadır. Ancak öfke duygusu sıklıkla ortaya çıkan ve daha sonrasında da bir virüs gibi her yere yayılan bir enerjidir.
Çalıştığınız iş yerinde veya arkadaşlarınızla oturduğunuz bir ortamda çok öfkeli bir kişi, duygusal halinin getirdiği davranışlar sonucu bütün ortamı etkileyerek diğer kişilerde bastırılmış öfkeyi harekete geçirebilir. Böyle bir durumda herkes bu enerjinin kontrolü altına girer. Kişiler arasındaki iletişim bazı tartışmalara ya da çok ufak bir sorun çok büyük bir probleme dönüşebilir. Artık bir kişiyle taşınan öfke enerjisi kartopu gibi büyüyerek bütün insanlara bulaşmıştır. Bu durumdan etkilenen kişiler duygular olduğunu zanneden ve bilinçsiz bir şekilde o duygulara tutunan insanlardır. Böylelikle herhangi bir duygusal problemin yaşandığı bir ortamda tetiklenmeleri çok normaldir.  Ancak duyguların ya da öfkenin aslında bir enerji olduğunu fark eden ve o duyguya tutunmayan bir insan olumsuz bir ortamda sakinliğini koruyabilir.
Hepimiz çok çeşitli şeylere sinirleniriz. Ancak bizi en çok etkileyen başka birisine öfkelenmemizdir.  Bunun sebebi bir kişiye sinirlendiğimizde o duyguyu bırakmak istemememiz ve tutunmamızdır. Çünkü birisi bize yanlış bir davranışta bulunduğunda biz de onu cezalandırmak isteriz. Böylelikle bilinçsiz olarak bu öfke duygusuna tutunduğumuzda o kişiyi de olumsuz olarak etkilediğimizi düşünürüz. Ancak bu çok büyük bir yanılgıdır çünkü bizi öfkelendiren kişi bazen bunun farkında bile olmadan hayatına devam edebilir. Biz, öfkeye tutunarak aslında kendimizi cezalandırmaya devam ederiz. Ayrıca hiç tanımadığımız sadece televizyonda ya gazetelerde gördüğümüz kişilere sinirlendiğimiz de olur. Sizce onların bundan haberi var mı?
Bu konuyla ilgili bir zen atasözü paylaşmak istiyorum: “  Öfkeye tutunmak, başkasına atma niyetiyle sıcak kömür parçasını kavramaya benzer… Sonunda yanan siz olursunuz. 
Şu anda kendi kendinize peki tamam da bu dünyada gel de öfkelenme diyor olabilirsiniz. Ve size katılıyorum. Birincisi öfkelenmek canlı olduğunuzu yani yaşadığınızı gösterir. Ve bu belli ölçülerde doğal bir tepkidir.  Ancak o duygu oluştuktan sonra yaptıklarınız çok büyük bir fark yaratır. Oluşan öfkeye tutunup o enerjinin rüzgârına kapılmaya başlarsanız sizi sürüklemeye başlayabilir. O zaman istenmeyen sonuçlarla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Peki, ne yapılabilir?
Sizde öfke yaratan herhangi bir durumla karşılaştığınızda ilk olarak o duygu olmadığınızı fark edin. O öfke adını verdiğiniz biraz öncesinde orada olmayan bir enerjidir. Ve o enerjiye sadece kabul verip kendinizi açtığınızda farkındalığınızdan akıp gitmeye başlar. O duyguyla herhangi bir şey yapmaya çalışmadığınızda (İfade etmek, kurtulmaya çalışmak, başkasına aktarmak) o zaman enerjinin tutunacak bir yeri kalmaz. Böylelikle sakinliğinizi koruyarak bu enerjiden etkilenmediğinizi fark edebilirsiniz.