Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

Renginiz hep kırmızı olsun...

18 Ağustos 2012, Cumartesi - 03:35
Renkleri güzellikleri ile yaşamak nasip olsun herkese.

Her yeri, her duyguyu, her ruh halini, her zamanı simgeleyen renkler var. Bu renk cümbüşünde, her renk size hayatınızdan bir sayfa hatırlatır. Yeşil ile umudu, sarı ile kıskançlığı, kırmızı ile aşkı yaşadınız. Ya beyazı, çocukluk yıllarımızda yaşamadık mı? Bize sunulan her şey pırıl pırıldı, dünya tertemizdi. Zamanla etrafımızı gözleyip de insanları keşfettiğimizde şaşkınlığımız kademe kademe arttı, duygularımız zorlandı, düşüncelerimiz değişti ve beyazımız tozlandı.

İnsanlar bazen yaşam renklerini karadan yana seçerler. Günahı unutan, insanı kullanan, cebren kolayı seçen, duygusuz, utanmaz, umursamaz insanın rengidir kara. Bazen de hayatın getirdikleri ile kendilerine sunulan imkânsızlıklarla yaşam yolundaki batağı atlayıp geçememenin ezikliği ile karaya saplanıp kalır insan, işte elinden tutup da aydınlığa çıkartılması gereken insan da budur.

Siyahla beyazı karıştırınca gri rengi buluruz. Bu rengi birçok yerde kullanmayı severim doğrusu fakat bilirim ki griyi yaşamak en zor yaşam şeklidir. Sabrın tükendiği yerdir. Kimse gri bir hayatı seçmez ve zaten grilik zamanla sizi ya feraha çıkarır ya da bitişe sürükler.

Gri, belirsizlik rengidir. Her belirsizlikte gizlilik içinde özenle saklanan bir gerçek vardır. Neyi beklediğinizi bile bilmeden beklemek gri bulutları ufkunuza çeker. Hayat akıp giderken bu beklenti ruhunuzu dondurur, zamanı durdurur, sanki vücut fonksiyonlarınızı yavaşlatır, kendinizi güçsüz ve bitkin hissedersiniz. Gri yaşamak huzursuzluktur, aşılması gereken yolunuzdaki irili ufaklı taşları kaldırmadan bu huzursuzluğu yaşamakla içinizden sanki bir şeyin akıp gittiğini anlarsınız.

Dün, geçmiş zamandır, değişmez. Şimdiki zaman, belli imkânlarla yaşanır fakat gelecek zaman endişe yaratır. Yarını bilmek mümkün mü? Her şeye rağmen insanoğlu yarınının temel taşlarını hazırlamalı ve beklentilerini sürprizlere açık tutmalı. İnsanca yaşamanın ve yaşatmanın şartlarından biri de önünü görebilmektir.

Gri günler hayatınızın keyfini kaçırıyorsa, bu da duygulu oluşunuzun kanıtıdır. Yüzünüz gülse bile, gönül gözü ile içinizdeki hüznün nedenlerini düşünürsünüz, çıkış yolu ararsınız. Eskiyi unutmak imkânsız lakin eskiye odaklanarak yaşamak gri düşündürür, gri kararlar aldırır.

Borcuna sadık bir insan, mecburiyet altında ezilir. Onun rüyaları gridir.

Grinin kendisi kararsızdır, tek başına var olamamıştır.

Korkularınız mı var? Endişeli misiniz? Griden kurtulamazsınız.

Hasta mısınız? Hastanız mı var? Kara kara düşünür, gri gri yaşarsınız.

Zamanı yaymak gibi bir lux’ümüz yok. Griyi hayatımızdan atıp yeşil umutlarla açık ufuklara kaydıralım hayatımızı.