Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Fener
Abdullah KiğılıAbdullah Kiğılı

Paylaştıkça büyüyoruz

01 Mart 2011, Salı - 14:41

Değişik bir pencereden başka bir duruşla buluşmanızı sağlayabilmek ve bu köşeden sizlerle bir olmak adına tüm güzel dostlara bir selam... İş dünyası yolculuklarımdaki yaşanmışlıklarımı aktaracağım bu ilk buluşmada kelimelerle yolculuğumuz başlayacak. Paylaşımla yola koyulmanın uzatılan ele el vermenin büyük hazzını yaşamı çok daha anlamlı çok daha özel kıldığını vurgulamak istiyorum.

Sultanhamam'da 'kısa pantolonlu Abdullah' diye çağrılırken, bugün 45 yılı geride bıraktım. İşime duyduğum aşkla, onun bana kattığı heyecanla takvim yapraklarını birer birer çevirdim… Ama hep anekdotlarım, hep derslerim, hep birikimlerim beni bugünlere taşıdı…

Hayatın sırrı, "Sevdiğiniz işi yapmak" sanırım. Heyecanlandırmayan bir işi yapmak hiç kimseyi başarıya taşımaz. Bu bakışla yol aldım ve en iyi bildiğim işi yapıyor olabilmek, beni genç kıldı. Dünü dünde bırakarak yol aldım, ancak yaşanmışlıklarımdan aldığım dersleri de hiçbir zaman unutmadım. Aynı hatayı bir daha yapmadığım için doğruyu yakaladım. Bugün geldiğim noktadaki tüm bilgi ve birikimi paylaşımla yarınlara ışık olma konusunda yaşıyor olmak, en büyük mutluluk.

“Elini uzatana, el uzatmak,” en büyük düsturlarımdan oldu, bu durum da başarının en büyük tadı ve ödülü...

Genç bir nesil hızlı ve kararlı adımlarla Türkiye'nin geleceği için çalışıyor. Bu gençlerle birlikte yarınlara ulaşmak bugün geldiğim noktanın bana ve iş dünyama getirilerini paylaşıyor olabilmek, hayatı anlamlı kılıyor. Günümüzde bilgiyi yakalamak, düne göre çok daha kolay. Ancak birikimin getirileri ve çıkmazları konusunda birikimlerimi aktarıyor olmak hayatı daha da özel kılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Anadolu Girişimci İşadamları Derneği AGİD'in Adana'da düzenlediği bir organizasyonda, 600 işadamıyla bir araya geldim. Yılların bana öğrettiği deneyimlerimi aktarmaya çalıştım. Işıl ışıl parlayan gençlerin tecrübeye birikime verdikleri değeri gözlerinden anlamak bile bugünleri özel kılıyor. Danışılan olmak güzel ve anlamlı. Her konuda bildiğim her noktayı aktarmak büyük bir motivasyon.

Kumaşı dokunarak, bildim öğrendim, hazır giyimin olmadığı bir dönemden hazır giyim sektör olma boyutunu yaşama sansını yakaladım. Dün de bileni bulmak zordu, bilenler ise yeni rakipler yaratmamak için paylaşmıyordu. Bugün ise tüm iş dünyasını başarıya taşıyan paylaşım. Merdivenleri çıkarken, ışık tutmak ya da tecrübeyi aktarmak omuz omuza verebiliyor olmak başarıyı getiriyor. Sektörümde yetişen genç kuşak, çok heyecanlı, bilgi ve birikim konusunda danıştıkları her noktada elimi uzatıyorum.

Türkiye çok güçlü bir ülke, iş dünyası da her geçen gün daha da büyüyor. Bu çerçevede en hassas noktalardan birisi de moralini yüksek tutabilmek. Dün üç eleman ve bir dükkanla yola çıktığım iş hayatımda, bugün 200 mağazaya ulaştım. Global düzen içinde elbette yurtdışında marka olarak büyümeyi sürdürüyoruz. Yurtdışında 12 mağazaya ulaştım, yakında bu rakam İran'da açacağım mağazayla 13’e çıkacak. Büyümeyi hedefleyen bu alanda yürüyen her girişimciyi yarınlara taşımak için omuz vermek, gerektiği yerde durmak, güzel. Her şeyden öte moral veriyor olmayı bile başarmak anlamlı. Şanssısız demeyin... Şans her kapıyı çalıyor, önemli olan kapıyı çaldığında bunu duyuyor olabilmek, bunu yakaladığınız an güçlü oluyorsunuz. Umarım her adımınızda ışık tutanlar yolu kolaylaştırır.

Umut ışığınız hep yansın....