Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Mutsuz Olmak

04 Haziran 2011, Cumartesi - 13:03
Neden hiçbir sebep yokken mutsuz olduğunuzu, durduk yerde sıkıldığınızı hiç merak ettiniz mi? Bu soruyu yıllar önce kendime sormuştum. Hatta bununla ilgili çeşitli düşüncelerim de vardı. Genelde bu soruya verdiğim cevap o anki duygusal durumun koşullarla ilgili olduğu ve bunların da genelde maddi ya da manevi şeylerle ilgili olduğuydu.  Ama insanların hayatına baktığımda, birçok maddi ve manevi şeyin değişmesine rağmen bu mutsuzluk ya da sıkıntı rüzgârının hala devam ettiğine defalarca şahit oldum. Bu yazıda sadece farklı bir bakış açısını paylaşmak istiyorum ve sonuç olarak yazdıklarım da yine farklı bir teori. Ama en azından bu duruma bazı cevaplar verebileceğine inanıyorum.

Serbest bırakmaktan bahsederken bastırdığımız duyguların bizi nasıl etkilediğini anlatmıştım. Geçmişe baktığınızda sürekli farklı deneyimler yaşayan varlıklarız. Bu deneyimler çoğu zaman kontrol edilemeyen ve sonucunda bedenimizde duygu ve düşünceler uyandıran durumlar olarak karşımıza çıkarlar. Ve çoğu insan özellikle olumsuz deneyimlerin oluşturduğu duyguları bastırmayı seçer. Çünkü bu bize öğretilen en iyi yoldur. Duyguları bastırmak, aslında yaşadığımız o olumsuz deneyimleri bilinçaltımıza atmamıza ve oraya yerleştirmemize yol açar. Sonuç olarak yaşanan her durum sonrası, her olay için ayrı bir duygu ve düşünce döngüsü oluşur. Ve bütün bunlar bilinçaltına yerleştiği için bizi artık biz farkında bile olmadan etkilemeye başlar. Her şey yolunda gibi gözükürken size söylenen basit bir cümle bütün ruh halinizi değiştirebilir. Ya da sakin sakin otururken bir anda sıkılmaya başlayabilirisiniz. Ya da yaşadığınız ufak bir sorun hiç beklemediğiniz bir öfke patlaması yaşamanıza yol açabilir. Sonuç olarak nerden geldiğini bilmediğiniz duygular farklı olaylar ve diğer kişilerin davranışlarıyla tetiklenen ve aslında serbest kalmak üzere ortaya çıkan enerjilerdir. Bu duyguları bastırmak yerine serbest bırakmak onlardan sonsuza kadar özgürleşerek gerçek varlığınızın sonsuzluğunu deneyimlemeye başlamanızın yollarından biridir.

Kitaplarını çok keyifle takip ettiğim Lama Ole Nydhall’ın “The Great Seal” kitabında olumsuz duyguların insanları nasıl etkilediğini ve serbest bırakılmadıkça yaratıkları kısır döngüyü anlattığı bölümü aşağıda paylaşmak istiyorum:
“Rahatsız edici duygularla ilgili zor olan nokta kişinin uzun süre için onların geçici oyunlarını gerçek zannederek onlara göre hareket etmesindedir. Bu ruhsal özgürlüğü fark edene kadar böyledir. Eğer temizlenmezlerse;  bu duygular bedene, konuşmaya ve zihne zararlı tohumlar ekerek daha sonrasında içsel ve dışsal zorluklar oluşturacaklardır. Eğer ortaya çıkarlarsa ki eğer meditasyon ya da diğer bilinçli yollarla temizlenmezlerse ortaya çıkacaklardır;  Kişi, o zaman onların gerçek olmayan varlığını fark etmeyecektir. Bir kez daha kişi bir yanılsama durumundan hareket edecektir. Böylece kişi, rahatsız edici kelimeler ve eylemler yoluyla başkalarına ya da kendisine zarar vererek bu şartlanmış döngüyü kırma gücünü kaybedecektir."

Serbest bırakma konusunu www.serbestbirak.com sitesinden daha detaylı inceleyebilirisiniz.