Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Mutluluk sizle başlıyor...

09 Eylül 2011, Cuma - 14:45
Kendinize iyi davranın
Hayatımızda birçok iniş çıkış yaşarken hepimiz sürekli değişen duygusal hallere girebiliyoruz. Bununla birlikte çoğu insan duygularını bastırmayı seçiyor. Duyguları bastırdığımızda aslında hep yaptığımız şey sorunları içimize gömmek. Diyelim ki canımızı sıkan bir olay yaşadığımızda, o duyguyu bastırarak o konuda kendi kendimizle tartışmaya başlıyoruz. Ne gariptir ki herhangi bir arkadaşımız bize aynı şekilde geldiğinde ona elimizden geldiği kadar moral vermeye, onu sakinleştirmeye çalışıyoruz. Aynı durumda bunu kendimize yapmıyoruz.
Phillip C. McGraw, ‘The Ultimate Weight Solution: The 7 Keys to Weight Loss Freedom’ kitabında bakın bu konuyu mizahi bir şekilde nasıl anlatıyor:
“Şu anda, kendi kendinize çok sayıda hayran olunacak özelliklere sahip olduğunuzu söylüyor olabilirsiniz. Sadık bir dost, şefkatli, zeki, güvenilir, insanların birlikte olmaktan keyif aldığı bir kişisiniz. Bu harika ve sizin için mutluyum, ama size şunu sorayım: Kendinize karşı da böyle biri misiniz?”
Dr.Phil’in bu sorusuna cevabınız büyük ihtimalle ‘hayır’ olacaktır. Genelde insanlar başkalarına gösterdikleri anlayışı ve sevgiyi kendilerine karşı göstermezler. Peki, başkalarına şefkatli ve anlayışlı olabiliyorken kendimize neden bu şekilde davranamıyoruz?
Bu sorunun cevabı zihnin doğasından kaynaklanır. Zihin doğası gereği sürekli problemlere odaklanır ve hep çözümler üretmeye çalışır. Örnek olarak hayatınızda birçok şey iyi gidiyordur ama ufak bir sorun diğer iyilikleri görmezden gelmenize yol açabilir. Ya da hiçbir şey iyi gitmiyordur ve zihin sürekli geçmişi referans alarak geleceği de olumsuz bir şekilde planlayarak iyi olasılıkları tamamen yok sayar.
Bütün bu kısır döngü, kendi içsel çatışmamızı tetikler. Zihinde “Yeterince başarılı değilim, yanlış karar verdim, güçlü olamadım, fazla iyiyim, çok şansızım.”  Ve bunun gibi sayabileceğim binlerce kişisel gibi gözüken ama aslında kolektif zihinde var olan inanç ve düşünceler oluşur. Bütün bu durumla özdeşleştiğimiz için duruma dışarıdan bakamamaya başlarız. Böylece kendimize karşı anlayışlı olma gücünü kaybederiz.
Belki şunu sorabilirsiniz, gerçekten kötü bir karar verdiysem ya da yanlış bir davranışım olduysa ne yapmalıyım? Kendinizi yargılamak ya da suçlamak sorunlarınıza çözüm değil daha çok sorun ekler. Çünkü kendimizi suçladığımız zaman aynı sorunları tekrar tekrar yaşamayı seçeriz. Döngü şu şekilde işler:  Bir olay olur, kendimizi suçlarız. O suçluluk duygusuyla kendimizi cezalandırmayı seçeriz. Ve kendimizi suçlamaya devam ettiğimiz sürece kendimizi cezalandırmak üzere aynı olumsuz döngüleri yaşamayı seçeriz.
O yüzden kendinizi suçlamayı serbest bırakmak, hayatınıza yeni olasılıkların çıkmasına ve sahip olduğunuz sonsuz yaşam nehrinin daha güçlü bir şekilde akmasını sağlar. Serbest bırakmayı daha detaylı öğrenmek için http://sedonayontemi.com/serbest-birakmak sayfasına bakabilirsiniz.