Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

Mutluluk kapısından geçmek...

29 Aralık 2011, Perşembe - 10:32


Yeni yılı karşılamamıza birkaç gün kala, kalemi eline alınca başka bir konuya odaklanamıyor insan. Pırıl pırıl geçmesi gereken bu günlerde bazen öylesine bir hüzün, öylesine bir melâl sarıyor ki insanı, tarifini size ancak boğuk bir ses, donuk bir bakış veya yanaklardan süzülen iki damla gözyaşı verebilir.

Tabii ki bunun yanında hayatı kahkahalarla karşılayan, güne aşkla, dileklerle, tatlı heyecanlarla sarılan, mutluluğa uzanan ve güvenle yakaladıkları ışığa sımsıkı sarılıp neşeye boğulan insanlar da, kırgınlıklara,  şanssızlıklara meydan okuyorlar.

Aslında Yeni Yılı tüm anılardan, gönül yaralarından, yürek sancılarından, özlemden arınmış bir psikoloji ile karşılamak ne kadar güzel olurdu. Geçmiş zamanı, yitirdiklerimizi, ömrümüzden ne kaybedip hayattan ne kazandığımızı hesaplayamadan sabırsızlıkla Yeni Yıl armağanlarımızı beklediğimiz çocukluk yıllarımızı anımsamadan girebilseydik Yeni Yıla. Dünyadaki adaletsizlikleri, yıkımları, afetleri, avuç açan bir çocuğu göz ardı ederek neonlardaki rengârenk ışıkların büyüsüne kapılıp sevdiklerimize sarılarak Yeni Yılı karşılamak, hiç kimsenin özlemini, sıcaklığının eksikliğini hissetmeden kadehlerimizi bize sunulan hayatın devamına kaldırmak ne kadar güzel olurdu. Mümkün mü?


Güzeli ve gerekeni yaşamak o kadar da zor ve imkânsız değil yeter ki insanlar bunu istesin, yetinmesini bilsin, huzur içinde yaşasın ve yaşatsın, sevdikleri ile gönül bağı kurabilsin.

Yıllar önce, sanatını ve kendisini sevdiğimiz şöhretli oyuncu M.Ö. televizyondan şunları anlatmıştı. “Eşimle ben, Yeni Yılı baş başa karşıladık. Zor günler yaşıyoruz. Sahana iki yumurta kırdık ve birbirimizi kutladık.” Bunları anlatırken gözlerinin içi gülüyordu çünkü verebileceği her şeyi vermenin huzurunu yaşıyordu. Onun için sanat âleminde iş mi yoktu? Yoksa ona imkân sağlayacak kadın mı bulunmazdı o âlemde? Belli ki birçok sanatçının başına gelen belâ onu da bulmuştu. Çekleri ödenmemiş ve emeğinin karşılığını alamamıştı
Fakat buna rağmen O, şerefinden ödün vermemişti.


Yeni Yıl geldi, kapımızı çaldı. Kadehlerimizi iyiliğe, güzelliğe, barışa ve sıhhate kaldıralım.
                                  Mutlu yıllar dostlarım.