Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Mutlu bayramlar...

24 Ekim 2012, Çarşamba - 17:40
Çocukluğumuzun bayramlarında en çok almak istediğim hediye mendildi. Ortaköy’de komşularımız bayramlaşmaya gittiğimizde özenle seçilmiş, ütülenmiş kumaş mendillerin yanında çikolata, şekerleme ve bayram harçlıklarını hazırlar, gelmemizi beklerlerdi. Çekingen davranıp gitmezsek, espriyle kızarlardı. Müslüman olmayan komşularımız, kendi bayramları gibi sevinçle, mutluluğu paylaşırlardı.

O yıllarda da insanlar yaşam mücadelesinde zorluklar yaşar, siyasi olaylar, kavgalar da yaşanırdı. Bayram günleri ise her şey unutulur, sevinçle kucaklaşırdı insanlar. Kimin hangi dinden olduğu, hangi dili konuştuğu hiç sorgulanmaz, konuşulmazdı. Bayramlarda yaşanan sevinçler de, kötü günlerde acılar da birlikte paylaşılırdı…

Günümüzde ise her şey tersyüz oldu, kötülükler, ırk, dil, din kavgaları, savaşları dünyamızı kan gölüne çeviriyor. Bayramdan önce bütçe açıklanıyor, orduya ayrılan bütçe 14 milyar, insanların sağlığına ayrılan pay 2 milyar. Liderler savaş çığırtkanlığı yapıyor, barış isteyenler ya öldürülüyor, ya da ölüm orucuna terkediliyor. Hapishaneler öç almak amacıyla, adaleti sağlamak amacıyla değil, intikam duygularıyla doldurulmuş her meslekten insanlarla dolu. Barışa değil, savaşa destek veriliyor.

İnsan da hayvan da, bu dünyanın nimetlerinden faydalanmak için dünyaya geldiyse, bayramları yasaklamak yerine ‘özgür’lüğü, öldürmek yerine ‘ yaşat’mayı deneyelim. İnsanca yaşamak her canlının hakkı, öldürmek kimsenin değil. Hayvanların kurban edilmesine de karşı bir kardeşiniz olarak, eğitim, sağlık ve hayır kurumlarına yapılacak bağışın hem daha sevap, hem de güzel hayvancıkların biraz daha özgür yaşamalarına katkı olacağını düşünmekteyim.

Hiçbir canlının öldürülmediği, insanların özgürce yaşayacağı bayramlar diliyorum. Sevgiyle…