Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Doğal
Kamil TezgelKamil Tezgel

Muhabet arka masada...

23 Aralık 2014, Salı - 00:30
Sigara dumanı o kadar yoğun olarak çökmüştü insanların üzerine, göz gözü görmüyordu Hacı'nın meyhanesinde. Ama insanlar o kargaşa ve gürültü içinde bile konuşup anlaşıyorlardı. Meyhanenin hemen girişinde oturan cılız, kel kafalı bir adam ise arka masada konuşulanlara kulak vermiş dinliyordu.
Muhabbet ise arka masada eşeklik üzerineydi. Dayanamadı kel kafalı cılız adam yanlarına geldi elindeki rakı kadehini kendinden yaşça küçük olan gençlere uzatarak hadi çocukları şerefe diyerek konuya girdi. Eşek deyip geçmeyin, onun taşıdıgı yükü hiçbir insan taşıyamaz diyerek konuyu bağladı, ama bitirmedi. Doldurdu bir duble rakı daha çocuklara bakarak. Başladı yine anlatmaya babasının anlattıklarını örnek vererek.
Ben eşek olduktan sonra bana semer vuran çok olur derdi babam diye girdi söze.. Kısıldı gözleri ufacık kaldı. Mesela bende eşek oldum diyerek devam etti. Bana da çok semer vurdular, çok yük taşıdım ama ben tökezlesem bile, yere düşsem bile sırtımda taşıdıklarımı asla yere düşürmedim ve sırtımdan atmadım dedi.
Eşek olsamda adam gibi bir eşek oldum diyerek çocuklara baktı kısık  gözleri ile, ama onu dinleyen çocuklar çoktan masa değiştirip ekrandaki maça dalmıştı bile. Kel kafalı cılız adam masadan kalkarak kendi masasına yöneldi, bir taraftan da diğer masalarda konuşulanlara kulak vererek . . .