Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Eski Sandık
İmre Gaffaroğullarıİmre Gaffaroğulları

Mücadeleden hiç kaçmadı...

16 Eylül 2016, Cuma - 14:09
Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba  pari dostları
Mevsimler hazana dönerken yeniden içinde bir yazma karalama  isteği kıpırdanıyor İnsanın .Gerekli gereksiz, gündeme ıvıra, zıvıra aşka,sevgiye haksızlıklara, gidenlere, yitip gidenlere, eskilere,eskimeyenlere,vesaire,vesaire....
İşin vesaire kısmında aklım aslında dostlar, artık bugünlerde kaybettiğimiz günlük telaşlarda pek de aklımıza gelmeyen sonra bir televizyon haberinde yada gazete yazısında veya sosyal medyada gözümüze sokuluncaya  kadar farkında olmadığımız bir zamanlar hayatımızın tam ortasında olan isimsiz yada isimli kahramanlar.
Bazıları sessizce çekip gittiler manşet olmadı kimileri., Bazıları ise şaşalı merasimlerle uğurlandı bu dünyadan ama sonuçta bir süre sonra ışıklara yürüdü, seni asla unutmayacağız sözcükleri kısıldı ve ve  gök kubbede bir hoş seda olup kayboldu gitti.
Farklı kuşaklar farklı algıladılar bu adamlar ve kadınları, kimisine göre iş adamı, iyi bir Yeşilçam jönü,  yada unutulmaz altın bir ses yada yurtdışında çok değer görmüş memlekette adını bile duymaya  bile özen göstermediğimiz  bir tiyatro oyuncusu yada dansçı, müzisyen gibi..
Örnekleri çoğaltmak mümkün, özünde  ise şimdi onlar yukarıda ne büyük bir parti veriyorlar bir bilseniz, bence garip kalan yalnızlık duygusuna sarıldıkça üşüyen burada geri kalanlarız.
Değerli bir uzun adamdı Tarık Akan o kalabalık içinde benim kuşağım onu  yetmişli yılların filmlerindeki can verdiği karakterlerle tanımış olsa da, ilerleyen yıllarda gerçek hayatın içinde yaşadı rollerini.
Tam da bu yüzden dünyanın her yerinde olduğu gibi müalif ses duruş sergilemenin bedelini ödedi yıllarca. Hapis yattığı zamanlardan tutunda, taksicilik yaptığı yıllarında kimse sormadı neden diye, Kimine göre  hayatını kazanmak geçindirmek için vefasız yapımcıların haksızlıkları gibi sebebler saymak mümkün ama kendimden biliyorum ve eminim ki o taksicilik yaparken bile aracına aldığı her bir  yolcu ile bir öğreti peşinde olmuştur.
Mesela  uğruna mücadele edeceğin değerlerin olması gibi bunlar için satın alınamayacağın gibi..
Dedim ya herkes bakmak istediği bakış açısından yakalar  anı, bir kameranın yakaladığı o bir dilim zaman içindeki enstantane gibi.
Bende  de böyle gördüm Tarık Akan' ı ,ne sürü ,maden  filmlerindeki,  balyoz davasındaki barikat önünde ,yada taş mektep okulunun önündeki mağrur dimdik  duruşunu unutmak mümkün. Ne de umarım diğerlerin de olduğu gibi birkaç yıl içinde unutulmadan birkaç nesil sonra ne 4 paket sigara içtiğin için değil ,gerçekten bizden sonrakilere hatırlayabileceği bir şey duruş bıraktığın için  hatırlanırsın  güle güle .git yolun açık o kesin eski dostlara da selam eyle....
Saygı ile
İg.
16.09.201