Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Momentum...

29 Kasım 2011, Salı - 09:46
  Neden Depresyona giren insanların gitgide daha da depresif olduğunu ya da tam tersine çok başarılı insanların neden daha çok başarı elde ettiğini hiç merak ettiniz mi? Eminim ki bununla ilgili birçok fikriniz vardır. Bu durumun nedeni aslında bilimsel bir bakış açısıyla açıklanabilir.
Evrende herhangi bir enerji devinim yani momentum kazandığında gitgide güçlenir. Ve böylelikle durdurulması da o kadar zorlaşır. Bunu İsaac Newton’un momentum yasasıyla açıklayabiliriz. Yani bir kütlenin hızla çarpımı momentum (devinim) yaratır. Bu oluşan momentum gücün artmasına yol açar. Bunu hayata aktardığımızda birçok örnekle karşılaşabiliriz.
Örneğin, canınız sıkılır ve içinizden hiçbir şey yapmak gelmez. Ve bu döngüye girmeye başladıktan sonra bu durum tekrar ettikçe bir momentum kazanır. Bir bakıma bunu tekrarlayarak hiçbir şey yapmamaya alışkanlık kazanırız. Böylece bu döngü güçlendiği için bu durumdan çıkmak da o kadar zorlaşır. Ya da uyudukça daha çok uyumak isteriz, tembelleştikçe daha da tembelleşiriz, beceriksizleştikçe daha çok beceriksizleşiriz. İşin özü herhangi olumlu ya olumsuz bir durumun tekrarlaması bir momentum yaratarak bir alışkanlık haline gelir. Örneğin basket ya da futbol maçlarında geriden gelen takımın maçı kazanma olasılığının diğer takıma göre daha yüksek olmasının nedeni oluşan momentumla ilgilidir. Geriden gelen takım başarı yakaladıkça, o enerji devinim kazanarak güçlenir ve karşı takıma karşı bir üstünlük oluşturur. O yüzden başarı yakaladıkça daha da başarılı olmaya başlarız ya da kendimizi iyi hissettikçe bu durum artarak devam eder.
Yaşamda hepimiz sağlıklı, başarılı ve huzurlu olmak isteriz. Ancak kontrolümüzde olmayan çeşitli olaylar bizi yürümek istediğimiz yoldan çıkarabilir ve bu da çoğu insanın karşılaştığı biri durumdur. Ancak ondan sonraki sürecin nasıl devam edeceği bizim o durumla ilgili hareketlerimize bağlıdır. Örnek olarak başarısızlık yaşamış bir kişi o durumun yarattığı olumsuz duyguları bastırarak hayatına devam ettiğinde başarısızlığı tekrar tekrar yaşama olasılığını arttırır. Ve birkaç kere başarısızlık yaşadığında oluşan başarısızlık momentumu o kişiyi bu döngüye hapsedebilir. Kişinin artık ne kadar başarısız olduğuyla ilgili bir hikâyesi ve yaşadığı olumsuz duygular vardır. Artık başarı onun için Kaf Dağı’nın ardındadır. Ya da herhangi bir durum insanda bir korku yaratabilir. Bu korku duygusu oluştuktan sonra kişi bu konuda korkuya sahip olduğuna inanmaya başlar ve korku duygusu gitgide kişinin benliğinin bir parçası olur. Korku tekrarlayarak momentum kazandığı için güçlenir ve o kişi farklı şeylerden de korkmaya başlar, hatta çeşitli fobiler bile oluşturabilir. Çünkü korku enerjisinin devinimi yani momentumu artarak artık alışkanlık yaratmıştır. Böylece o güçlenerek devam eden döngüyü kırmak kişi için gitgide zorlaşır. O yüzden başarısızlık yaşayan veya kaygı ve korkuları olan veya depresyonda olan bir kişi bu durumdan hiçbir zaman çıkamayacakmış gibi hisseder. Enerjinin momentumu o kadar kuvvetlidir ki kişiyi oradan oraya sürükler.
Ancak bunun çözümü yine tamamen bizimle ilgilidir. Çünkü yaşanan olumlu ya da olumsuz herhangi bir döngünün momentum kazanması için enerjiye ihtiyacı vardır. Yani bir arabanın motoru istediği kadar kuvvetli olsun eğer yakıtı yoksa 1 Km hızla bile gidemez. Arabayı olumlu ya da olumsuz deneyimler olarak düşünürseniz ona yakıt sağlayan sizin şu anda burada değişmeden var olan sonsuz enerjinizdir. Sizin enerjiniz olmadan yaşamınızda hiçbir döngü var olamaz. İşte bu enerjiyi fark ederek hayatınıza aktarmanın en iyi yollarında birisi de serbest bırakma çalışmaları ile kendi benliğinizin sonsuz gücünü fark ederek hayatınıza aktarmaktır. 
Son olarak şuna bakın. Hayatınızda yaşadığınız o döngüler siz misiniz yoksa onların farkında olan mısınız? Farkında olan iseniz farkındalığın herhangi bir sınırı var mı? Yoksa o sonsuz enerji mi?
Hayatınızda kırmak istediğiniz döngüler varsa size rehber olabilecek Sedona Yöntemi momentum çalışmasını tavsiye ederim. Detaylar için http://sedonayontemi.com/sedona-yontemi-uygulamalari/bireysel-uygulamalar/ linkini ziyaret edebilirsiniz.