Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Metin çizgisi...

24 Ağustos 2012, Cuma - 15:40
Beyoğlu Yeniçarşı Kulübü’nde yöneticilik yaptığım yıllarda Metin Kurt ile birlikte çalışma şansını yakalamıştım. Metin abi hocamızdı. Yöneticileri dahil herkesin ‘bir alt kümeye düşer’ dediği genç bir kadroyu, ekip çalışması, dayanışma ruhu ile şampiyon yaptık. Mutluluktan uçuyor, çok ciddiye aldığı bir sezonu başarıyla bitirmiş olmanın hazzını yaşıyordu. O günlerde telefonla aradı, ‘Tebrik etmek için kim aradı biliyor musun, Gündüz Tekin Onay’ derken sesi heyecanlıydı. Çok değer veriyordu, Gündüz hocaya.

70’li yıllarda Galatasaray’ın başında Brian Birch vardı ve Galatasaray’ın üç yıl üst üste şampiyonluk kazandığı o yıllarda Metin Kurt, Birch’ün değişmez oyuncusuydu. Yasinli, Muzafferli, Fatih Terimli, Tarıklı, Gökmenli, B.Mehmetli bu kadroyu bir Beşiktaşlı olarak ben de sempati ile izliyor ve başarılarından etkileniyordum.

Hayran olduğum futbolcuların başında Metin Kurt geliyordu ve de en çok dünya görüşü etkilemişti bizleri. Futbolcuların özlük hakları konusunda hassasiyeti, dürüst kişiliği ile gönülleri kazanmıştı. Galatasaray’da kazanılan kupa için vadedilen primlerin ödenmemesi üzerine, antremanları boykot etmesine, Yasin, Gökmen ve Büyük Mehmet de destek vermiş, bu olaydan sonra takımdan aforoz edilmişti. O yine dünya görüşünden tüm sıkıntılarına rağmen vazgeçmemiş, ‘Spor Emek-Sen’i kurarak hayalini gerçekleştirmişti.

Çizgi Metin…
     
Çizgi lakabını soranlara, ‘Çizgi’ye yakın oynamamın nedeni halka yakın olmamdı’ derdı ama onun bir ‘ yaşam çizgisi’ vardı. ‘Bugünkü futbolda var olan şike en büyük rüşvettir’ tezini son dönemlerde hep dillendirdi. Futbolun içindeki sömürüye karşı çıkıyordu ve de çoğu zaman da haklıydı.

Çizgisi olan, saygı duyduğum, sevdiğim ama bir o kadar da alkolün kendisine verdiği zarar nedeniyle tartıştığım Metin Kurt! Günlük hayatta çizgisi olmayan, empatisi olmayan, kendi çıkarlarını her değerin önüne koyan insanları gördükçe, daha çok sevdiğim Metin abi! Güle güle. Saygıyla.