Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Ebru Pişiriyor
Ebru AkınEbru Akın

Masallar uydururken, başucuna konulur...

09 Şubat 2013, Cumartesi - 00:16

Kabukları soyulur
Dilimleri sayılır
Masallar uydururken
Başucuna koyulur ?

Portakal'ın başına gelenler…

Kış mevsimi gelip çattı mı üzerinde çalışmayı en çok sevdiğim meyvelerden biridir portakal. Hem kendisini hem de kabuklarını rahatlıkla kullanabiliriz. Reçel yaparız, likör yaparız, şurup yaparız, şekerleme yaparız…

Daha önce kek, kurbiye ve çikolata topları için kullanmak üzere rendelenmiş portakal kabuğu şekerlemeleri yapmıştım. Bu kez biraz göze de hitap etsin istedim ve kolları sıvadım :) Sadece kabuğunu değil dilimlenmiş portakalları da kullandım. Yorucu bir gün sonunda mis kokulu şekerlemelerime kavuştum.

Şekerleme yapacağınız portakalları kalın kabuklu olanlardan seçin bir güzel yıkayın. Acılığını azaltması için dış yüzeyini hafifçe rendeden geçirin. Bütün olarak bol suda üç dört kez kaynatıp suyunu dökün. Bu işlemi göz ardı etmeyin mutlaka tekrarlayın. Sonra ince ince dilimler halinde kesin. Portakallarınızın miktarına göre göz kararı şeker ve su ilave edip suyunu iyice çekinceye kadar kaynatın.Aynı işlemleri portakal kabuklarınız içinde yapın.

Değişik şekillerde portakal kabuğu şekerlemesi için kabuklarınızı kurabiye kalıpları ile kesin. Ben kalp ve çiçek kalıbı kullandım. Daha önce reçel yaparken rulo haline getirdiğim kabukları da şekerleme için kullandım.


İyice suyunu çeken kabuklarınızı ve portakal dilimlerinizi on on beş dakika fırında kurutun. Sonrasında bolca toz şekere bulayın. Cam kavanoz içerisinde buzdolabınızda uzunca bir süre saklayabilirsiniz.

Çikolata mı portakala yoksa portakal mı çikolataya yakışıyor ben çözemedim. Ama hem dilimlerinizi hem de kabuklarınızı çikolataya bularsanız ortaya çıkan lezzet muhteşem oluyor.

Şekerlemelerinizi yaparken evi öyle güzel bir koku kaplıyor ki sormayın. Portakalın mis kokusu üç dört gün evi terk etmiyor...