Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yaşamın İçinden
Süleyman OrakçıoğluSüleyman Orakçıoğlu

Marka ve tasarım parlayacak...

31 Aralık 2011, Cumartesi - 00:52

Türkiye nin üretim alt yapısındaki kalite ve standardın özellikle senelerce belli başlı dünya markalarına üretim yaparak geliştirilen uluslar arası piyasalarda kalite ve fiyat bileşenleriyle rekabet edecek konuma gelmesiyle, sektörler bazında başlıyan süreç ve sözkonusu dönemde birçok sektörün arge ve tasarım yatırımlarıyla katma değeri yüksek üretime geçişleri ve aynı zamanda üretimi tasarım odaklı bir ruhla yapılandırmaları önümüzdeki dönemler için çok olumlu gelişmelerin habercisi olarak değerlendirilebilir.

Gelişmiş  Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan krizle birlikte özellikle İtalya ve Fransa gibi ülkelerde firmaların bütçe kısıtlamaları nedeniyle sadece bulundukları pozisyonu koruma hedeflerine odaklanmaları bu konuda bize farklı fırsatlar sunuyor.Avrupa Birliğin nin özellikle gelişmiş ülkelerinde ortaya çıkan durgunluk ve kriz ortamı neticesinde oluşabilecek  sözkonusu fırsatlar 2023 stratejik hedeflerimiz doğrultusunda firmalarımız tarafından farklı konularda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Dünya piyasalarında daha etkin olma adına markalaşma yolunda da  önemli  adımlar atmakta kademeli olarak  önümüzdeki 5 yıl içinde 2015 yılı perspektifi  olarak değerlendirilebilir.

Üretici firmalarımız açısından konuya baktığımızda, yabancı markalardan daha çok  Türk  markalara üretim yapan yeni bir boyuta geçişle yollarına devamedebilecekleri ve marka ekonomisine odaklanarak çok önemli işbirliği fırsatları yaratabilecekleri  yeni kategoriye sıçrama yaptıklarını görebileceğiz.

Tüm bunlara bağlı olarak Türk markalarının  dünya ya açılmasında ve global marka haline gelebilmelerinde , Alışveriş Merkezi yatırımcılarının yurt dışında yapacağı her yatırımın Türk markalarının önünü daha fazla açacağını göreceğiz.
Türk AVM yatırımlarının özellikle yurt dışı açılımları markalarımızın dünyadaki yayılımını ve bilinirliliğini hızlandıracak diğer taraftan diğer ülkelerde açılan AVM lerimizde yaratılan sinerji ile ölçek ekonomilere daha çabuk ulaşabileceklerdir.
Yeni yılda yeni yeni başarılar diliyorum.....
MUTLU GÜNLER SİZLE OLSUN...