Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yaşamın İçinden
Süleyman OrakçıoğluSüleyman Orakçıoğlu

Krizler fırsatlara çevrilebilir….

12 Temmuz 2011, Salı - 13:53
Dünden bugüne yol almak, deneyimleri başarıya taşıyan en  büyük olgulardan birisi…
Içinde buluduğumuz ortam içinde  marka yaratmak için yola koyulanlar bugün yurtdışında tanınan ve aranan bir noktaya ulaştılar…Günümüzde  yaratıcılık ve  tasarım çok önem arz ediyor..Şimdilerde yurtdışında yaşanan sorunlar bizler için fırsat yaratabilir…Dünyada modanın başkenti olarak bilenen italya nın yerini Türkiye nin alması hayal değil artık….
Üretim ekonomisi yerini  tasarım ekonomisine bırakıyor…İstanbul bu anlamda son derece önemli bir merkez haline dönüştü…Hazır giyim sektöründeki markalar, bugün yurtdışındaki yatırımcılar için cazip hale dönüştü. Başta Avrupa olmak üzere Körfez ülkelerinden bir çok yatırımcı marka ortaklığı için teklifler getiriyorlar…Yatırımcılar küreel boyutta  çok aktif bir rol üstlenen Türkiye nin bu gelişiminin bir parçası olmayı arzuluyor..
Sermaye güvenli olan limana geliyor…Olaya bu çerceveden baktığımızda kendi içinde dinamitlere sahip olan ülkemiz önümüzdeki dönemlerde çok büyük başarılara imza atacaktır.. Bugün dünyanın dört bir yanında 2 bn 500 mağazaya ulaşmış Türk markaları mevcut.. On yıl içinde bu sayının 25 bine çıkması hedefleniyor..
Dünyadaki piyasa enerjisini takip ederek çalışmalara olanca gücüyle hız veriyoruz… Markam adına en büyük amacımız,  mağazalarımızın sayısını artırmak…Halen Londra, Barcelona, Roma başta olmak üzere  40 ülkede 60 mağazamız mevcut.. İhracatın hiç de kolay olmadığı ülkelerden biri olan Hindistan da bile mağaza sayımız  7….Yurtdışındaki krizi iliklerimize kadar hissetmemize rağmen durmak yok yola ve yatırımlarla devam ediyoruz…
Kendi gelişimimizin farkında olmak gerekiyor… Fason üretimden  tasarım ve yaratıcılık üretimine ulaşmak  önemli bir aşama..Gelecekte  dünya pazarlarında çok daha etkin rol alacak Türk markaları, dünya  markalarının yerini alacaktır….Güven ve inanç krizleri fırsta dönüştüren en büyük öğe,….Kendinizden asla asla vazgeçmeyin derim…..