Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Kontrolu bırakabilmek...

01 Ekim 2011, Cumartesi - 10:52
Bırakmak
Sinema dünyasında yapılan bazı filmlerde çok derin anlamlar içeren replikler olur. Hatta bu repliklerin bazıları izleyiciyi düşünmeye ve hayatı sorgulamaya iter. Bu yüzden insanlar bu filmleri tekrar tekrar izleyerek, filmden anlamalar çıkarmaya çalışır.
Bugünkü yazımda “Bırakmak” olgusunun etkileyici bir filmde nasıl anlatıldığından bahsetmek istiyorum. Bahsettiğim film “Fight Club” yani Türkçe çevirisiyle “Dövüş Kulübü”. Bu film kitleleri derinden etkilemiş ve bir döneme damga vurmuştur.
Filmdeki bir sahnede şu sözler geçer:  ''Her şeyi kontrol etmeye çalışmaktan vazgeç. Bırak ne olacaksa olsun. Bırak olsun.'' Fight Club
Bu sözlerin geçtiği sahne bir araba kazasıyla sona erer ancak sözlerin derin anlamına baktığımızda esas olan kontrol etme dürtüsünün insanoğlunu nasıl yorduğunu ve yıprattığını anlatmaktır. Hepimizin hayatlarında çeşitli olaylar olur ve bunların çoğu kontrolümüz dışındadır. Elimizden geleni yaparız, çabalarız ama bazı şeyleri değiştiremeyiz. Ancak bu gerçeği çok iyi bilmemize rağmen her şeyi kontrol etmek istiyoruz. Duygularımızı, düşüncelerimizi, yaşamlarımızı, çevremizi hatta herkesi kontrol etmek istiyoruz. Böylece kendimizi daha güvende ve kontrol içinde hissettiğimizi zannediyoruz. Düştüğümüz en büyük yanılgı kontrol etme duygusunu, niyetle karıştırmamızda. Eminim hepiniz hayatınızda güzel deneyimler yaşamak, sağlıklı ve başarılı olmak istiyorsunuz. Bu da iyi bir niyet ve de son derece doğal bir şey. Ancak bütün bunların işleyişini kontrol etmeye çalıştığımızda işte o zaman işler zorlaşıyor. Örneğin sabahları kalktığınızda, güne başlarken kendi kendinize “Bugün kalbimin çarparak damarlarıma yeterince kan pompalamasını ve böylelikle vücudumdaki dolaşımı sağlamasını ve organlarıma iletmesini planlıyorum” dediğiniz oldu mu? Eminim ki cevabınız hayırdır. Çünkü zaten bu konuda bedenin mekanizması kendi kendine işliyor ve bu konuda kontrolü bırakmış durumdasınız. Ama yine de yediklerinize dikkat ediyor ve sağlılığınızı korumak için gerekli şeyleri yapıyorsunuz. Peki, yaşamınızın bedeninizdeki karmaşık işlerden ne farkı var? Ya hayatınızdaki her şey bu mükemmel düzen içinde işliyorsa? Ya karşınızda çıkan her iyi ya da kötü deneyim yaşam denen rüyanın bir parçasıysa? O zaman hiçbir şeyi kontrol etmeye ihtiyacınız olur muydu?
Burada zihinler devreye girip, ama şu var, bu var, şu oldu, bu oldu diyecektir. Peki, bunu söylemeyi de planladınız mı? Ya da o düşünceler zihninize şimdi mi geldi? İşin en ilginç yanı kontrol etmeyi serbest bıraktığınızda daha çok kontrol sahibi olmanızdır. Bunun nasıl olduğunu şimdi bir uygulama ile size göstermek istiyorum.
Şu anda bu yazıyı nerede okuyorsanız (Bir oda, salon ya da başka bir yer)etrafınıza bakın. Ortamda birçok eşya ya da belki bir iki kişi vardır. Şimdi kontrol edeceğiniz bir şey seçin. Bu bir eşya olabilir ya da insan varsa o da olabilir. Şimdi bütün enerjinizi ona odaklayın ve onu kontrol etmeye çalışın. Şimdi şuna bakın o cisme ya da kişiye odaklanırken etrafınızda olan biteni takip edebiliyor musunuz? Ya da diğer cisimleri net bir şekilde görebiliyor musunuz? Ya da bu daha mı zorlaştı? Şimdi tüm sonsuz enerjiniz tek bir noktada. Ve o kontrol etmeye çalıştığınız her ne ise, neredeyse görebildiğiniz tek şey haline geldi. Şimdi, onu kontrol etmeyi yani ona odaklanmayı bırakın. Şimdi etrafınıza bakın algınız bir anda açıldı yani aslında her şey daha çok kontrol edilebilir durumda.
Yukarıdaki örneği yaşama uyarladığımızda şu gerçeği görebilirsiniz. Hepimizin hayatlarında kontrol etmek istediği durumlar vardır ve genelde bu durumlar bir türlü değişmez. Bıkarız, sıkılırız yoruluruz ama aynı kalır.
Şimdi hayatınızda böyle bir durum seçin. Şimdi o durumu nasıl kontrol etmek veya değiştirmek istediğinizi fark edin.
Şimdi o durumu kontrol etme duygusunu hissedip sadece o duyguya kendinizi açıp, o kontrol etme duygusuna kabul verebilir misiniz?
Şimdi o durumu kontrol etmeyi serbest bırakabilir misiniz?
Bırakır mısınız?
Ne zaman?
Ve kendinizi bu durumun değişebileceği olasılığına açabilir misiniz?
Yukarıdaki çalışmayı birkaç kere tekrarlamanızı öneririm. Yazımı ilk defa okuyorsanız yukarıdaki uygulamayı yapmadan önce http://sedonayontemi.com/serbest-birakmak/ linkine girerek videoyu izlemenizi ve altındaki uygulamayı okumanızı tavsiye ederim.