Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yakamoz
Cem Yalçın BayerCem Yalçın Bayer

Kırpıp kırpıp yıldız yapalım...

28 Aralık 2011, Çarşamba - 10:06
Eski yıla ne oldu diyen çocuklara; Eskileri kırpıp kırpıp yıldız yaparlarmış derlerdi eskiler. Kırpıp kırpıp yıldız olsalardı ne güzel olurdu değil mi? Geçmişte yaşadığımız kötü olayları kırpıp kırpıp biz de yıldız yapabilseydik ve onlar geçmişimizde hiçbir kötü iz bırakmadan keşke yolumuzu aydınlatsalardı karanlık gecelerde.... ne güzel olurdu değil mi?

Her yıl aynı şeyler. Bu yıl neler yaptım, gelecek yıl umarım hep güzel geçer. Sağlıklı ve mutlu yıllar. Bunlar kötü cümleler ve temenniler değil elbette. Ama bence yeni yılın ruhunu çok da yansıtmıyor.

Yeni yıl diye bir şey yok aslında zaman hep aynı. Ama insanın yeni başlangıçlara ihtiyacı olduğu için hep zamanı bölümlendiriyor. Kötü şeyleri geride bırakıp yeni şeyler için yeni sayfalar açma isteği. Bunda da kötü bir şey yok.

Kaçımız yıl başı geçsin diyete başlayacağım ya da yılbaşında  sonra sigarayı bırakıyorum ya da spora başlayacağım ama yılbaşı bir gelsin vb şeyleri söyleyip durmadık mı? Yeni yıl hep geldi. Biz başladık sonra vazgeçtik, bir sonraki yıl başına kadar.

Hep kendimize söz vererek hep bir sonraki yıl yapacağım diyerek. Olumsuz olayları silmek istedik aklımızdan “kötü bir yıl geçirdik” diyerek. Bir türlü bu olumsuzlukları kırpıp yıldız yapamadık. Oysa yaşanan herseyin yeni diye tabir ettiğimiz yıllara bizi hazırladığını görmedik belki de.

İnsan bu olgunluğa ne zaman ulaşır acaba. Dile kolay da söylemesi, yapması ne kadar zor. Dönüp bakınca geçmiş yıllara oturup ağladığımız çoğu şeyin aslında bugün bulunduğumuz yere bizi getirmek için hazırlanmış senaryoların bir parçası olma olasılığı çok yüksek gibi. Elbette olumsuzluklar yaşandığı anda canını yakıyor insanın ve bu olgunlukla yaklaşamıyor o anda. Sonra zaman yavaş yavaş izlerini siliyor ve yeni yıllar unutturuyor acıları.  Bu süreçte eski yıllarda yaşadıklarını kırpıp kırpıp yıldız yapanların yolları diğerlerine göre biraz daha fazla aydınlanıyor. Diğerleri karanlıkta yol bulmaya çalışırken onlar geçmiş deneyimlerden oluşan yıldızların aydınlığında ilerliyorlar sanki

Yine söylüyorum dile kolay yapması zor. Ama var böyle insanlar, akıntıya karşı kürek çekmektense akıntı ile barışıp onun yolunda ilerlemeye çalışan insanlar.

Geçecek olan yıl iyisiyle kötüsüyle bir çok anı bırakacak bizde. İyiler hep kalıcı olacak , hadi kötü dediklerimizi kırpıp kırpıp yıldız yapalım ve yeni yılımız aydınlansın, ne dersiniz...

Sevgiyle kalın,