Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Kendini bil...

25 Mart 2014, Salı - 13:00
Antik kent Delphi’deki Apollon Tapınağının girişinde altın harflerle “Kendini Bil” yazısı yazılıydı. Bu kısa söz bütün yaşamı özetleyen bir işarettir. Belki de ülkemizin şu anda bulunduğu durumu en çarpıcı biçimde özetleyen bir sözdür. İnsan kendini bilmemeye başladığı zaman aslında sürekli dışarıya bakarak, suçu hep dışarıda arar. Etrafını bir perdeyle örterek kendi içine bakamaz hale gelir. Bir bakıma bastırılmış olumsuz duygu ve düşüncelerin etkisi altına girerek yaşamı sanal bir gerçekliğin filtresinden yaşar. Bastırılan enerji çok fazla olduğunda kişinin tüm benliği dolup taşar ve yeni bilgi alamaz hale gelir. Bu olduğunda kendimize göre tek bir doğru vardır onun dışındaki bütün fikirler yanlıştır. Bugünlerde yaşadığımız karmaşanın en büyük sebebi aslında herkesin zihinsel ve ruhsal olarak tamamen dolup taşmış noktaya gelmesidir.
Bir zen hikâyesi bunu şu şekilde anlatmaktadır:
 “Meiji döneminde (1868-1912) Japon Usta Nan-in, Zen incelemeleri yapmaya gelen bir üniversite profesörünü karşılar. Nan-in, konuğuna çay sunar. Profesörün fincanını doldururken durmaz, çayı döker de döker. Konuk profesör taşan çaya bakakalmıştır.
Bir süre sonra dayanamayıp boşalır: “Taştı! Artık daha fazla almaz ki!” “Bu fincan gibi,” der Nan-in, “sen de kendi düşüncelerinle, kurgularınla dopdolusun. Önce fincanını boşaltmazsan, sana Zen’i nasıl gösterebilirim ki?”
Maalesef şu aralar neredeyse herkesin fincanı taşmış durumda. Bu yüzden de insan olmanın doğasında var olan huzur, sağduyu ve anlayış gibi kavramlara yer kalmadı. Herkes o kadar olumsuz enerjiyle doldu ki bu insaniyet taşıyan hisleri hepimiz unuttuk, insan olmayı unuttuk. Ve en önemlisi bu kavramları ülkeyi yönetenlerin unutmuş olması. Ve insan insanlığı unutursa kendini bilemez.
Tüm umudum herkesin ama herkesin kendine dönüp bakabilmesi ve özünde var olan barış ve huzuru hatırlayabilmesi. Eğer biraz olsun bunu yaparsak hepimiz insan olmayı tekrar hatırlayabiliriz.
“Bir keresinde birisi Papaji'ye 'İnsanlık ne zaman özgür olacak?' diye sordu. Ve o da şöyle yanıtladı : 'İnsanlık insaniyet olduğu zaman.'
İnsaniyet ne demek? Kendini bilen insanlar demek. Biri bile kendini bilince, sadece o kişi tek başına bir sürü insanın bilincini yükseltecek kadar ışık yayar. Ama kim o? Neden siz olmayasınız? Yeterince boş olduğunda, ancak o zaman Tanrı’nın tezahür etmiş veya bedenlenmiş hali olmaya uygun bir kanal olabilirsin. Ama kendini hala dolduruyorken bu nasıl olacak? O halde ışığın hiçbir şansı yok. İçindeki özünün ışığının. Dünya zorla değişmeyecek.Tabi ki bazı değişiklikler olacak, ama etkileri uzun sürmeyecek. Anlayış çok önemli ve insanları kendileri olarak, gerçeğin tanığı olarak görmek çok önemli.
Mooji