Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

‘Kar beyaz’dı yaşam…

01 Şubat 2012, Çarşamba - 15:45
Çocukluğum boğazın şirin beldesi Ortaköy’de geçti. Bir başka olurdu, ilkbahar, yaz, sonbahar ve de özellikle kış manzaraları. Bugün bir paylaşım sitesindeki karlı Ortaköy fotoğrafı beni o günlere götürdü…

Dereboyu devamında, şimdi boğaz köprüsünün ayaklarının ve de sitelerin yoğun olduğu yerde bahar ve yaz aylarında piknik yaptığımız o güzelim yeşil alanlar, dut, incir ağaçlarının bulunduğu yerlerde, kar manzaraları da müthiş güzel olurdu.

Yağmur, kar bir başka güzel yağar, insanlar da bunun tadını doyasıya çıkarırlardı bu mevsimlerin. İstanbul ne bu kadar kalabalık bir şehir, ne de trafikteki araç sayısının yoğun olmadığı yıllardı ve da bu kaostan eser de olmazdı haliyle…

İşe giden büyükler, okullarına giden çocuklar güle oynaya, tanısın tanımasın kartopu oynar, kardan adamı bile yetiştirirlerdi elbirliğiyle gidecekleri yere giderken. Okul paydos ettiğinde eve çantamızı atar, sokağa çıkar, arkadaşlarımızla karın keyfini çıkarırdık. Portakal yokuşuna bağlanan dik bir yokuşumuz vardı, kartondan, tahtadan kızaklar yapar, akşam hava kararana kadar kayardık.

Günümüzde ise bir işkenceye dönüşüyor, trafikte yaşanan kazalar, saatlerce işine, evine gidemeyen insanlar ve de kara teslim olan güzel İstanbul. Dün yine böyle bir gündü ve biz de işe gidemeyince fırsat bu fırsat, sevgili dostum, Ahmet’le yürüyerek ve de metroyu da kullanarak,  Levent’ten yola çıkıp Nişantaşı, Maçka, Beşiktaş ve de Beyoğlu’nu adımlayarak, çok güzel yağan karın zevkine vardık.

Neyse ki, çocukların tatili ile birleşince onlar da, karın keyfini boş alan bulabildikleri ölçüde çıkarmaya çalışıyorlardı. Eski ile yeni mukayese bile edilemezdi. İnsanların yaşam koşulları, zevkleri, dostlukları çok ama çok değişmiş, geçmişte nefes alınan temiz alanlar, yerlerini koca koca binalara bırakmışlardı.

Yine de bu kış şartlarından, küçücük keyifler çıkarabiliyorsak, sağlık habercisi deyip kartopu oynuyor, kardan adamlar yapabiliyorsak şanslı sayılabiliriz. Yollarda kalan araçların, insanların olmadığı, canlıların aç kalmadığı, üşümediği bir kış geçirmeniz dileğiyle.