Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Tatlı Cadı
Lerna Kaprielyan BağdasaroğluLerna Kaprielyan Bağdasaroğlu

Kaptanlığı, fırtına tayin eder...

18 Mart 2013, Pazartesi - 23:55
Bir Fransız Atasözü der ki; ‘’ Herşey üstüne üstüne geliyorsa, belkide sen ters yöne gidiyorsundur.’’ Ne kadar derin, ne kadar anlamlı…
Bazen çıkmaza gireriz. Gerçektende herşey üstümüze üstümüze gelir. Yaşamımız boyunca pek çok  kez gireriz böyle çıkmazlara. Peki ne yapmak lazım? Çıkmaz yola girdiğimizi hissettiğimiz o an, izlenmesi gereken yol ne olmalı? Sanırım ilk yapılması gereken sakin olmaya çalışmak.
Panikle, alelacele alınacak kararlar ‘’Keskin sirke küpüne zarar’’ misali yanıltacaktır, hata yaptıracaktır. İyi de kafa karmakarışıkken, doluya koyup boşu, boşa koyup doluyu bulamazken ne yapılacak? Bir bilene mi danışmalı? Kim bilebilir ki size göre doğruyu? Herkesin doğrusu kendine göre farklı sonuçta.
İlk kural sakin olmak ,bundan eminim. Ağırdan alıp , ince eleyip sık dokumalı. A’dan Z’ye analiz etmeyli her şeyi. Ne zor süreçtir o,ne asap bozucu şeydir. Alınacak karar her ne ise, kurt gibi kemirir durur insanı. Peki  nasıl sakin olunacak? Sevilen, bizi rahatlatan şeylere  odaklanmak çare olabilir sanırım.
Sahip olduklarımızı düşünüp şükretmek de iyi gelecektir böyle anlarda. Burundan derin bir nefes alıp, ağızdan vermekde beynimize oksijen akışını yoğunlaştırıp rahatlatacaktır. Şimdi daha bir sakinken liste mi yapmalı? Artılar, eksiler… Evet evet karar vereceğimiz konu her neyse uzun bir liste yapmalı. Madde madde yazıp değerlendirmeli.
Peki mantıkla mı hareket etmeli, duygularla mı? Her ikisiyle de hareket etmek gerekiyorsa ne olacak? Böyle anlarda keşke top başkasında olsa, bir  karar vermek zorunda olmasam diye hissederiz ama çare yok, top bizdedir. Topa doğru şekilde vurmak lazımdır ki, gol olsun.
Lukianos demiş ki; ‘’ Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz.’’ Dümeni ele alma vaktidir. Deniz dalgalıdır, rüzgarı hesap edip gemiyi sağ salim karaya yanaştırmaktır mesele. Üstelik  o dümendeki sizsinizdir ve kimse karşılaştığınız fırtınaya, zorluklara aldırış etmez. Önemli olan sonuçtur. Gemi karaya sağ salim yanaşmış mıdır, yanaşmamış mıdır?