Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şiirbaz
Fırat AltunyurtFırat Altunyurt

Kalbimiz Turkuaz...

17 Kasım 2016, Perşembe - 20:56
İnsanlar yaşamları boyunca birçok kez yolculuğa çıkarlar. Hatta denilir ki, yaşamın kendisi de iki kapılı bir handa yapılan yolculuktur.  Ancak biri hariç yapılan tüm yolculukları fiziki olarak yaşarsınız.  Bir yerden bir yere giderken ya da ömür tüketirken.. Kanlı canlı, birebir yaşanır bu yolculuklar. Sadece bir yolculuk vardır ki, ruhunuzla yaptığınız, imgeleri beyninizde canlandırıp konuşturduğunuz, bir tiyatro salonunun en ön koltuğundan oyun izler gibi yapılan düşsel yolculuk.
Her insanda bir miktar hayal gücü mevcuttur, ancak çoğumuzun  bu konuda yardıma ihtiyacı vardır. Usta yazarlar, sinema yönetmenleri, senaristler ve oyuncular hayal gücümüzün gelişmesine ve var olmayanı zihnimizde canlandırmamıza katkı sağlarlar. 
Ancak bu konuda en zor iş yazarlara kalır. 
Elinde yazıdan başka hiçbir görsel araç olmayan yazarların tek kozları, anlatımdaki becerileridir. Yaşar Kemal’i okurken hiç görmediğiniz halde Çukurova’nın çakır dikenleri ayağınıza batar, John Steinbeck’i okurken kendinizi Amerika’nın uçsuz bucaksız arazilerinde amelelik ederken bulursunuz.  Jack London sizi Alaska’ya, Jules Verne denizler altında dolaştırır. Orhan Veli’yi, Nazım’ı okurken şiirin sizi nasıl ısıttığına şaşarsınız.
Ben bu yakınlarda, Elazığ’a gittim,  ama 1920’lerin Elazığ’ına..  Kar soğuğunu yedim, sırtımı duvara dayayıp ocağın karşısında türkü dinledim,  tandırda pişen  ekmek kokusunu içime çektim.  Tozlu yollarında yürüyüp, sokaklarındaki insanların yüzlerinde tanıdıklarımı aradım..
Ellerin, yüreğin dert görmesin Nıver. Elimiz Anadolu, Kalbimiz Turkuaz.