Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Güneş'den
Güneş Batum EsenGüneş Batum Esen

Kadınca bir yazı...

08 Mart 2013, Cuma - 18:06
Benim içim rahat değil , kutlanmasın bugün !
Kutlayan kutlayana...Çünkü bugün dünya kadınlar günü.
Adam evdeki karısını aldatır, ilgilenmez ama iş yerinde atar-tutar ve hatta kadınlar gününü kutlar. Karısı ya da sevgilisi yanındayken seyri alem yapar etraftaki kızıl, sarı , esmer  güzellere. Sonra da  eser-gürler, durur ve der  “kadınlarımız başımızın tacı”.
Gülsek mi ağlasak mı bu acınacak hallere ?
Çocuk gelinlere, tacize uğrayanlara, namus cinayeti ile öldürülenlere, dövülen , sövülenlere gelince iş...Görmezlikten gelip de susar durur aynı zihniyet !
Zaten de kolaydır yanıt. Öldürüldüyse bir kadın...”eee ne yapalım töre “...
Dövüldüyse bir kadın “eee ne yapalım dırdır etmiş”...
Ne yapsaydın kadın ? yıllarını verdiği adam eline güç-kuvvet-para geçince beğenmediyse onu? Dırdırdan başka ne kalmıştır elinde bir kahırla geriye?
Bu yüzdendir ki sevmem ben böyle özel gün ve kutlamaları. Bir sahtelikle  dolar taşar  e-postalar,cep telefonlarında  SMS ‘ler, gazetelerde uzun uzadıya yazılar, ortalıkta en geç 2  saat içinde solmaya hazır  dalından koparılmış en kırmızısından  güller, akşamına anlı şanlı ve her konuda uzman gazeteci-yazar ‘dan bir dolu açık oturumlar...
Kadını bir meta olarak görmeyi tercih eden zihniyet işine geldi mi sever, işine geldi mi döver-söver sonra da senede bir gün kutladı mı “dünya kadınlar günü”nü... Değme keyfine.
Taciz-tecavüze uğrarken bir dolu masumu , günahsızı... Kimi korkudan, kimi  “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” günahında sessiz kalır, duymaz hemcinsinin acı çığlıklarını, sonrada gezinir ortalikta kadınım diye . Nasılsa kendilerinin kutlanmıştır kadınlar günü.
13 yaşında bir sokak dolusu adamın tecavüzüne uğrayan bir kızın hayatının karartıldığını umursamayan bir zihniyet utanmadan , sıkılmadan kutlar dünya kadınlar gününü. Kendi kızlarının başına gelmemiştir ki bu ölüm !
Medyada sür manşette “dünya kadınlar günü kutlanıyor” haberleri... Oysa aynı gazetelerin 3 .cü sayfalarında sessiz çığlıklar yer alır dünden bugüne...
“boşanmak isteyen karısını boğarak öldürdü”  !
“tecavüze uğrayan 13 yaşındaki kızın tahrik ettiği gözönüne alındı”  !
“Geçtiğimiz bayram rus mankenle tatilde yakalanan 2 çocuk babası mahkemede eşinin üzerine yürüdü” !
“duvağınla gidersin kefeninle dönersin” diyen  ailesinin korkusundan canına kıyan yeni evli gelin ... ! 
“ Ünlü  oyuncu dayak yediğini itiraf etti “ !
Boşverin geçin o sayfaları nasılsa kutlandı bugün.  Vicdanlar rahat !