Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Meyhaneden
İlia Shestakofİlia Shestakof

İyi bayramlar...

19 Ağustos 2012, Pazar - 12:43
Bir Ramazan daha geldi geçti hayatımızdan……
20-30-40 sene öncesine gittiğimde….
Ramazan’ da oruç tutmayı başararmış olanlara; “…Ade yine yedin Ramazan’ı..”…..
Bu arada lastiği patlayanlar vardı (<<<-“lastiği patlamak: bir işe kalkışıpta işin sonunu getiremiyenler için kullanılan bi deyim), yani oruça başlayıpta sonunu getiremiyenler…..
“ Kadir Gecesi” veya Ramazan’ ın son günlerinde tutanlar…..
Velhasıl-ı kelam, oruçu, iftarı, sahuru, davulcusu, pidesi, güllaçı, tombalası, cami altı çay bahçesi muhabbetleri ile nice Ramazanlar geldi geçti hayatımızdan….
Bir de, arife günü son iftar sonrası özledikleri rakı sofraları ile buluşanlar…..
Neyse biz gene bir gün daha sabredelim, yarın “unutma beni dolmamızı” (<<<-…Barbalar, bayramın ilk günü hatırlı müşterilerinin evlerine,  mevsimine göre son derece titizlikle hazırlanmış bir büyük kayık tabak dolusu midye veya uskumru dolması gönderirlerdi; bu dolmaya ‘unutma beni dolması’ denirdi. ……Üzerleri tertemiz dülbentlerle örtülmüş dolma tabaklarını, yine paskalyalık esvaplarını giymiş, kulak sayvanı ardına konmuş bir çiçek şakak üstünde ve ayaklarında beyaz tire çoraplar, ardı basık Galata yemenilerinin nalçalı ökçeklerini köçek adımıyla tıkır tıkır vurarak palikaryalar getirirdi...)¹ yollıyalım ondan sonra da gelsin meyhane sohbetleri…….

Aklımda olimpiyatlardan bahsetmek vardı, ordan konuyu yılbaşında çıkan kitabım “ Rusya Risk Rulet Ruble” ye bağlayacaktım…. Hakkım baki kalmak üzere, bayram telaşı içinde gerek yok şimdi diye düşündüm bayram sonrasına bıraktım….

Herkesin Ramazan Bayramını kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim….. Sizlere şeker tadında bir bayram diliyorum….. Kısacası bayramda da, bayram sonrasında da her şey, herkes için güzel olsunnnnnnnnn!!!!!!!.........

(1) Reşad Ekrem Koçu, Eski İstanbul Meyhaneleri ve Meyhane Köçekleri, Doğan Kitapçılık A.Ş. , 2. Baskı, Mayıs 2002