Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Dalida ÖzatayDalida Özatay

Ismarlama buluşmalar...

22 Nisan 2011, Cuma - 18:22
Buluşma gerçekleşiyor. Herkes birbirinin doğal olduğunu düşünüyor. Çünkü kimse kimsenin aslında doğalken nasıl davrandığını bilmiyor. Sohbetler ediliyor, kahveler içiliyor. İki taraf, birbirini tanımaya çalışıyor… Yüzüne bakıyor, mimiklerini izliyor, adeta karşısındakini göz hapsine almış durumda. Kendisi de dikkat etmeli çünkü o da gözetleniyor. Konuşmasını ve hareketini ölçülü tutmalı. E ne de olsa bu buluşmada büyükler de var. Saygısızlık edilmemeli. İşte tüm bunlar yaşanırken kimse farkında olmadan doğallıktan çıkıyor. En önemlisi de kadın ve adam elektrik bekliyor. Peki, bunlar bu elektriğin nasıl yaşanacağını bilmiyor mu? O elektrik akımının böyle bir ortamdan geçmesini beklemek de mucize. Dedim ya, ilişkiler zor kuruluyor, kimsenin umurunda değil, öyle eskisi gibi dokunmadan sadece bakarak sevebilme yetisi kimsede yok. “Elektrik aldığınız" kişi çoğu zaman çok yakınınızda olabiliyor. Aylarca günaydın bile demediğiniz biriyle bir bakıyorsunuz yıllarca çok şey paylaşmışsınız. Yani bu işler öyle kolay değil ama zor da değil merak etmeyin.
Neyse, görüşme bitiyor. Herkes tanıştığına çok memnun olduğunu söylüyor. Ve ayrılıyor. Akıllardan neler geçiyor, bilinmiyor. Bir tarafın karar vermesi bekleniyor. Olumlu bir sonuç beklemek büyük bir aptallıkken verilecek olumsuz kararın ise bu anlamsız buluşmanın altında mürekkebi akan bir imzaya dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.  
Aslında bu buluşmaları organize edenleri de eleştirmemek gerekir. Çünkü çoğu yaşadıkları duyguların ne kadar sınırlı olduğu bir nesilden geliyor. Evet, tabi ki duyguları var ama onları tanıma ve dolayısıyla yaşama fırsatı hiç bulmamışlar. Bugünün hızında ve keşmekeşliğinde bu buluşmaların düğün yemekleriyle biteceğini zannediyorlar.
Bu buluşmaların isimlendirildiği bir kelime var. Ben, bunu kullanmayacağım. Ama diyorum ki, bu randevuları defterinize not etmeyin. Onun yerine duygularınızı dinleyin ve onların peşinden gidin. Emin olun ki, onları takip etmek ve yaşamak sizi her zaman daha mutlu edecek. Mutsuzluklar bile size özel olacak. Buluşturma randevularından uzak durun. Çünkü doğru kişiyi ancak siz bulabilirsiniz.