Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Gönül Teli...
Aleks TataryanAleks Tataryan

Heyecanım büyük...

23 Mayıs 2012, Çarşamba - 20:27
Tef cok keyifli estrumandır. Bazen hiç bilinmeyen bir müziğin içinde kendini tanıdık ritme eslik ediyormus hazzını eğlencesiyle yaşatır. Yemekli veya yemeksiz sadece perf dinleyenlerin bulunduğu ortamlarda dağıtılır. Ve bilen bilmeyen eliyle müziğin tınısını yakalar ve çalar ha çalar.. Sesi insani cok mutlu eder ,yaramaz sivri bir sese sahip olduğundan herzaman heryerden duyulur ve yuksek sesli bir ortamda bile müziğin icinde kendine bir yer bulur. Çünkü aralara girebilir. Tef, çok güzel bi renk sazıdır. 

Yıllar once ben ufakken babamın mesleğinden ötürü,  hafta sonları geceleri babamı seyretmeye giderdim. Zihnimde kalan ve hatırladığım babamın sahnedeki elindeki tefiydi. Kendi tarzında bir çalım üslubu ile ayaktayken bir elinde mikrofon, diğer elindeki tefiyle bacağına vurarak, ritm tutardı tefiyle.  Entsturamanı öyle güzel çalardı ki, büyülenmiş gibi izler ve dinlerdim.
Uzun yıllar, sahne arkasından eşlik ederdim ona.  Ardından vurmalı sazlara ilgi duydum. Ancak sahneye adım attığımda elimde tef olurdu.  Küçüklükten kalma beğeni sahne hayatında benim de vazgeçilmezlerim arasında yer aldı tef...Babam kadar olmasa da ben tefi iyi çalanlardan oldum sanırım...
Geçenlerde pariyazarlarında ki masa üstündeki tef resmini görünce, yazı böylesi akıverdi... Kısacası eğlence sektörüne tefi sokan, gecelerin Tavernalar Kralı Hayko, yani babam ve dünler gözümün önünde canlanıverdi.  Öyle bir zihinlerdeke yer etmişti ki, bazı gazeteler Hayko ismini yazdıklarında O harfini tef olarak kullanırlardı... Babam ve tef bir bütün olmuştu..
Dünden bugüne babamın ne elinden ne de yüreğinden tef hiç düşmedi.... Şimdilerde babam ne mi yapıyor...
Müziğe ve tefe devam ediyor... Çok yakında en iyileriyle tavernalar kralı Hayko nun yeni cd si müzik marketlerde yerine alacak...
Heyacanım çok büyük....
Umarım, duygular hep şenlikli hep tefli ritmik mutluluk yansıtır...
Babam, beklemedeyim en iyilerini....Kralımsın HAYKOM