Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yakamoz
Cem Yalçın BayerCem Yalçın Bayer

Her an gerçek...

14 Eylül 2011, Çarşamba - 02:19
Kaybetmeden.........

“Eriyor bir dağ başında kar gibi ömrüm,
Çırpınıyor akmamak için divane gönlüm,
Üstümde kızgın güneş eriyeceksin diyor,
Her geçen dakikalar ömrümü kemiriyor,
Rastlıyorum yollarda tükenmiş yaylara,
Hiçbiri bilmiyor neden geldiğini,
Elleri boş giderken çok uzaklara.........” Cevat Bayer

Yaşam denen şey bizi tüketiyor çoğu zaman farkında değiliz. Koşturuyoruz, çalışıyoruz, çabalıyoruz ve hep bunları sevdiklerimiz içi yaptığımızı söylüyoruz. Doğru. Bunda yanlış  olan bir şey yok. Ama bunun için ödediğimiz bedeller yanlış olan sanki.

Her saniye an ve an elimizden kayıp gidiyor ve geri getirme şansımız asla yok. Ölü Ozanlar Derneğin’de söylendiği gibi Carpe Diem (Anı Yakala) sözü sadece filmlerde kalıyor. Zaman zaman “evet ya adam haklı, anı yaşamak lazım derken” bile biraz sonra yetişeceğimiz ya da yetiştireceğimiz işi düşünüyoruz.

Fark etmiyoruz yaptıklarımızı. Sabrımız kalmıyor en yakınlarımıza bile. O tertemiz hisleri ile bize gelip “baba bir dakika gelir misin sana bir şey göstereceğim diyen” o dünya güzellerine bile şimdi gelemem diyoruz gelebilecekken. Bıkkınlığımız üstümüze öyle bir ağırlık olarak çökmüş ki gelebilecekken bile gelmemeyi tercih edebiliyoruz kaybettiklerimizi bilemeden.

Uzanan elleri, bir gülümseme bekleyen yüzleri, sıcak bir bakış için gözlerimizle buluşmayı bekleyen o gözleri görmüyoruz, görsek bile görmemeyi tercih ediyoruz içimizi acıyarak, pişman olarak ve bir daha ki sefere bakacağım diyerek... ama bir daha ki seferde aynısını yapıyoruz. Pişmanlıklar tövbeler ve bozulan yeminlerle dolu bir havuzun içinde yüzüp duruyor ve yaşadığımızı zannediyoruz.

İşin en acı tarafı; en kıymetlilerimiz dediklerimize yapıyoruz bunları. Uğruna gece gündüz çalıştıklarımız için. Onlarla yaşayabileceklerimizi ıskalayarak onlar için çalışıyoruz......

Unluyazar Borges’in Anlar şirinde dediği gibi

“………….
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben. 
Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu. 
Farkında mısınız bilmem. Yaşam budur zaten. 
Anlar, sadece anlar. Siz de anı yaşayın.
…………..”