Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

He ka kullanmam...

15 Mayıs 2015, Cuma - 12:10
SANA NASIL ULAŞAYIM?
Facebook’tan mesaj at
BEN FACE KULLANMAM
Neden?
NE BİLEYİM PEK HOŞ ŞEYLER OLMUYOR ORADA
O da ne demek? Facebook’u nasıl kullanmak istersen öyle kullanırsın.
BANA BİRŞEY VERMİYOR
Ne vermesini bekliyorsun? Klavyenin karşısında oturup profesör mü olacağını sanıyordun?
SEN ÇOK MU SEVİYORSUN YANİ?
Bak ben sana izah edeyim. Facebook okul değil, kişiyi eğitmesi söz konusu olamaz ama ne okumak istediğini, kimlerle tanışmak istediğinin bilincinde olursan veya sana uyan kişileri arkadaş olarak kabul edip, sana ters gelen kişilerden uzaklaşırsan Facebook’un zararını görmezsin. Salt tanıdığın kişileri kabul etmene de karşıyım zira sanal yoldan da olsa yeni arkadaşlar edinmek, fikirleri, duyguları, günceli paylaşmak da sosyalleşmenin bir şeklidir fakat burada da seçici olmak, arkadaşın sayfasını iyice izlemek ve yapısını anlamak gerekir.
SAYFAMIZA GİRİP BİLGİLERİ KÖTÜYEKULLANIYORLARMIŞ
Söylediğim gibi profilini istediğin şekilde kullanabilirsin. Buna rağmen, insanoğlu farklı da düşünebiliyor. Hoşuna gitmeyen bir yorumla da karşılaşabilirsin. Özel mesajdan imalı bir yazı, bir şarkı, bir şiir de gönderen olabilir. İltifatlar yağabilir.
DEMEDİM Mİ BEN SANA?
İşin o kısmı kişinin isteğine, karakterine bağlı. Sana bir yoklama mı çekiliyor? Olumsuz veya sert olsa bile cevap verenlere şaşarım doğrusu. Dialog kurmanın hiç anlamı yok. Buna kapıyı aralamak derler.
ŞİKAYET Mİ ETMELİ?
Ne gereği var canım. Anında engellersin, isteseniz de birbirinizin sayfasını göremezsiniz. Kimse kimseye silah zoru ile arkadaşlıkta ileriye gitmeyi teklif edemez, hiç korkma.
GÜN BOYUNCA OYUN OYNAYANLAR VAR. ZAMANA YAZIK.
Bu Facebook’un günahı değil. Oyun oynamayı sevenler ve sevmeyenler var. Ben hiç sevmem fakat her şey kendi ölçüsü içinde güzeldir. Söylediğin gibi başını bilgisayardan kaldırmayan gerçekten zamanı katlediyor demektir. Allah herkese akıl fikir vermiş. Sen, kendi aklını kullan.
BİLGİSAYAR, İNTERNET, FACEBOOK, TWİTTER, İNSTAGRAM İNSANLARI YANIZLIĞA İTTİ.
Bu da insanın kendi seçimidir. Örneğin ben Facebook sayfamda yurt dışında yaşayan arkadaşlarımla irtibatta kalıyorum, haberleşebiliyorum, an itibariyle fotoğraflarını görebiliyorum ve bu da beni mutlu ediyor. Yakınımda yaşayan arkadaşlarımla sanal âlemde yazışmaktansa, yüz yüze görüşmeyi tercih ederim.
İNSANLARIN EVİNE GAZETE GİRMEZ OLDU
Girsin efendim, kim engelliyor? Eve bir gazete alırsın ama diğer gazetelere de internetten göz atabilirsin. Kaldı ki önemli haberler Face’den de paylaşılıyor. Takip ettiğin kişiler önemli.
EVET! TAKİP DE EDİYORLARMIŞ. NE CÜRET?
Bu konu beni de olumsuz etkiler, arkadaş olmadan takibe alıyorlar sayfanı. Güzel arkadaşım, çok mu ilginç geldim sana, at bir istek o zaman. Ben de mecburen, sessiz bir özürle, o tip takipçileri engelliyorum.
HİÇ SORUN YAŞAMADIN MI YANİ? VİRÜS DE YOLLUYORLARMIŞ.

Yaşamadım desem yalan olur ama insanları didiklemektense bir güle güle çekersin, sepeti koluna herkes kendi yoluna. Maalesef o virüs denen şeyden gerçekten ben de korkuyorum. Hiç hoş değil zira sayfayı mahvediyor. Oyun oynamadığım için sayfamda görüşmek istemediğim pek yabancı kişi yok. Hatta zaman zaman Facebook arkadaşlarımın içinden bir kaçını yakından tanımak hoşuma da gidiyor.
SANAL AŞKLARA NE DENİR?
Aşk geçicidir ama sevgi kalıcı ve sürekli mutluluk vermesini dilediğimiz bir duygudur. “Ben seni hem seviyorum hem aşığım” diyen biri eğer yalan konuşmuyorsa, onu yüreğinde hapsetmelisin. Bunları duymak veya okumak çok güzel fakat paylaşım olmadan sevgi platonik bir duygu olur ki artık yaşadığımız asırda bu tür kalp çarpıntılarını tedavi eden psikologlar var. Sanal aşklara gelince, o da bir hastalık değil mi? Sanal âlemi birbirinden uzaklaşmamak, kopmamak için zaman zaman kullanıp çokça buluşup sevgilerini, hayatlarını paylaşıp yaşayanları bu sevimsiz hastalıktan muaf tutalım. Hem neden olmasın canım, keşke Facebook gerçek mutluluklara da vesile olsun. Dünyada sevgi çoğalsın.
FACEBOOK’TAN SİYASET DE YAPIYORLARMIŞ? FAYDALI OLUYOR MU SENCE?
Hayır güzelim, bence tehlikeli bile olur çünkü neticede fikir aşılıyorsunuz, görüş sunuyorsunuz, abartılı yazışmalar oluyor, körü körüne taraf tutanlar, siyaseti bilen bilmeyen, bazen tutarsız, lüzumsuz, abartılı yazılar yazılıyor, yorumlar da çoğu zaman bilinçsizce yapılıyor. Sahifelere cömertçe beğen’ler yağıyor da kimin ne beğendiği pek belli değil. Siyaset yapmak, siyasetle uğraşmak ve siyasetçi olmak farklı şeyler bunlar, ucuza kaçmamalıyız.
YAZILARINI OKUYANLAR, BEĞENENLER VAR.
Sağ olsunlar bu konuda destekleyenlerim var. Yanımda kâğıt kalem bulundurmayı hep sevdim. İlkokulda şiir yazardım. Çok güzel yazılar yayınlanıyor bizim sitede. Çok iyi yazan arkadaşlar var. Keşke hepsini okumak için çok daha fazla vakit ayırabilsem. Beğenler ve yorumları okumak gerçekten mutluluk veriyor. Söz beğenlerden açılmışken…
NİHAYET SEN DE ŞİMDİ KÖTÜ BİRŞEY SÖYLEYECEKSİN
Ne münasebet canım, beğen beğenilmez mi? Fakat bazı insanlar her beğenden bir mana çıkarırlar, falanca çok beğen yapıyor, filanca her gün beğen yapıyor diye düşünebiliyorlar. Bazen haklılar ama her zaman değil. İşte diyorum sana, her şey Facebook’u nasıl ve niçin kullanmana bağlı.
SEN ARKADAŞ GİBİ GÖRÜYORSUN GALİBA
Evet, beynimi dinlendiriyorum, stres atmaya çalışıyorum, günceli takip ediyorum, faydalı bilgileri ve görüşlerime uygun olan gönderileri okuyorum. Haberleşiyorum ve yalnızlığımı paylaşıyorum. Gerçi yalnızlık konusunda kimseye yeterli olmaz ama sanal âlemde Facebook, kendime göre yönlendirdiğim tek arkadaşım çünkü gerçek hayatta insanları yönlendirme yeteneğim yok. İnsanları kullanmakta, duyguları menfaate bağlamakta da yeteneksizim. Bence yapılması gereken yapılır, mertçe, gönlünce.
BAZEN DE YANLIŞ KİMLİKLE FACEBOOK’DA SAHİFE AÇIYORLARMIŞ
Maalesef art niyetli insanlar bunlar. Bazen de arkadaşlık isteği atarlar, inanır mısın tek geçerli bilgi vermezler, tek fotoğraf koymazlar ve onay beklerler. Kibar kişiler de var, onlar mesajdan kendilerini tanıtıyorlar. Örneğin “annenizin öğrencisiydim, tanıdınız mı beni?” “Hatırladın mı beni, komşu oturmuştuk” gibi.
PORTFÖYÜNDE KAÇ KİŞİ VAR?
Önemli olan sayı değil, sanal bile olsa, benim için önemli olan ortamdır. Görüşlerimi paylaşan arkadaşlarım olsun, uzaklar yakınlaşsın. “İki söz bir büyüdür” derler.
ÖYLE OLSUN, BEN DE FACEBOOK’A KATILAYIM
O zaman aramıza hoş geldin derim.